Anna Lilliehöök (M)

Anna Lilliehöök (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel Civilekonom
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2010-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2007-08-23 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2007-06-14
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-05-31 – 2002-06-12
    • Suppleant 2002-01-17 – 2002-01-18
    • Suppleant 2001-10-25 – 2001-12-11
    • Suppleant 1999-03-23 – 1999-09-13
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2006-11-01 – 2010-10-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

äldre i arbetslivet

Interpellation 2004/05:629 av Lilliehöök, Anna (m)

den 23 maj Interpellation 2004/05:629 av Anna Lilliehöök m till statsrådet Hans Karlsson om äldre i arbetslivet Vi blir allt friskare och lever längre samtidigt som de tunga jobben blir färre. I åldersgruppen 60 till 65 år är det bara hälften som arbetar. Samtidigt visar undersökningar att fler vill arbeta och tendensen

Inlämnad: 2005-05-23 Besvarare: Hans Karlsson (S)

utredningsstöd vid bidragsfusk

Interpellation 2004/05:617 av Lilliehöök, Anna (m)

den 19 maj Interpellation 2004/05:617 av Anna Lilliehöök m till justitieminister Thomas Bodström om utredningsstöd vid bidragsfusk Det har visat sig att det är mycket svårt att följa upp misstankar om fusk i bidragssystemen. Möjligheter finns att ställa frågor mellan myndigheter som betalar ut bidrag men det finns

Inlämnad: 2005-05-19 Besvarare: Thomas Bodström (S)

förtidspensioneringarna

Interpellation 2004/05:589 av Lilliehöök, Anna (m)

den 13 maj Interpellation 2004/05:589 av Anna Lilliehöök m till statsrådet Hans Karlsson om förtidspensioneringarna Antalet förtidspensionärer med sjuk- eller aktivitetsersättning blir ett allt allvarligare problem. Tidigare låg antalet nytillkomna förtidspensionärer med sjuk- eller aktivitetsersättning på omkring

Inlämnad: 2005-05-13 Besvarare: Hans Karlsson (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se