Anna Lilliehöök (M)

Anna Lilliehöök (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel Civilekonom
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2010-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2007-08-23 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2007-06-14
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-05-31 – 2002-06-12
    • Suppleant 2002-01-17 – 2002-01-18
    • Suppleant 2001-10-25 – 2001-12-11
    • Suppleant 1999-03-23 – 1999-09-13
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2006-11-01 – 2010-10-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

förtidspensionering

Skriftlig fråga 2004/05:1774 av Lilliehöök, Anna (m)

den 2 juni Fråga 2004/05:1774 av Anna Lilliehöök m till finansminister Pär Nuder om förtidspensionering Den 1 juli 2003 infördes som huvudregel att långtidssjukskrivna ska förtidspensioneras med sjuk- eller aktivitetsersättning efter ett års sjukskrivning. I propositionen som ligger till grund för riksdagsbeslutet

Inlämnad: 2005-06-02 Besvarare: Hans Karlsson (S)

lokal- och verksamhetskostnader

Skriftlig fråga 2004/05:1765 av Lilliehöök, Anna (m)

den 1 juni Fråga 2004/05:1765 av Anna Lilliehöök m till utbildnings- och kulturminister Leif Pagrotsky om lokal- och verksamhetskostnader I Stockholm finns många museer av nationellt intresse som förvaltar stora samlingar och landets kulturarv. Lokalkostnaderna i form av hyror till Statens fastighetsverk har stigit

Inlämnad: 2005-06-01 Besvarare: Leif Pagrotsky (S)

inlåsta bostadsområden i Stockholm

Skriftlig fråga 2004/05:1757 av Lilliehöök, Anna (m)

den 1 juni Fråga 2004/05:1757 av Anna Lilliehöök m till samhällsbyggnadsminister Mona Sahlin om inlåsta bostadsområden i Stockholm Många bostadsområden i Stockholm har utvecklats på ett mycket positivt sätt när upplåtelseformerna blivit friare i delar av staden som dominerats av hyresrätter. När människor fått köpa

Inlämnad: 2005-06-01 Besvarare: Mona Sahlin (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se