Anna Lasses (C)

Anna Lasses (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Stockholms län, plats 285
Född år 1977
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post anna.lasses[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-09-26 – 2026-09-21
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2022-10-12 – 2026-09-21
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2022-12-20 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Debatt om förslag: Utgiftsområde 7 Internationellt bistånd
Debatt om förslag 2022/23:UU2 20 december 2022 Utgiftsområde 7 Internationellt bistånd
Stillbild från Debatt om förslag: Utgiftsområde 5 Internationell samverkan
Debatt om förslag 2022/23:UU1 14 december 2022 Utgiftsområde 5 Internationell samverkan
Stillbild från Allmänpolitisk debatt: Utbildning och forskning
Allmänpolitisk debatt 20 oktober 2022 Utbildning och forskning

Dokument:

med anledning av prop. 2022/23:33 Åtgärder för att säkerställa en sund och säker spelmarknad

Motion 2022/23:2310 av Anne-Li Sjölund m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2022/23:2310 av Anne-Li Sjölund m.fl. C med anledning av prop. 2022/23:33 Åtgärder för att säkerställa en sund och säker spelmarknad Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att också fristående organisationer och sammanslutningar efter lämplig prövning

Inlämnad: 2023-01-20 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2022/23:KrU7

Motion 2022/23:2310 av Anne-Li Sjölund m.fl. (C) (docx, 72 kB) Motion 2022/23:2310 av Anne-Li Sjölund m.fl. (C) (pdf, 75 kB)

med anledning av skr. 2022/23:26 Verksamhet inom Europarådets ministerkommitté under helåret 2021 och första halvåret 2022

Motion 2022/23:2303 av Kerstin Lundgren och Anna Lasses (båda C)

Motion till riksdagen 2022/23:2303 av Kerstin Lundgren och Anna Lasses båda C med anledning av skr. 2022/23:26 Verksamhet inom Europarådets ministerkommitté under helåret 2021 och första halvåret 2022 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av skärpt agerande i Europarådets

Inlämnad: 2022-12-15 Förslag: 2
Utskottsberedning: UU

Motion 2022/23:2303 av Kerstin Lundgren och Anna Lasses (båda C) (docx, 73 kB) Motion 2022/23:2303 av Kerstin Lundgren och Anna Lasses (båda C) (pdf, 76 kB)

Utgiftsområde 7 Internationellt bistånd

Motion 2022/23:2214 av Anna Lasses m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2022/23:2214 av Anna Lasses m.fl. C Utgiftsområde 7 Internationellt bistånd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2023 inom utgiftsområde 7 Internationellt bistånd enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Centerpartiet vill fortsätta investera en procent av Sveriges

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2022/23:UU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2022/23:2214 av Anna Lasses m.fl. (C) (docx, 83 kB) Motion 2022/23:2214 av Anna Lasses m.fl. (C) (pdf, 89 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.