Anna König Jerlmyr (M)

Anna König Jerlmyr (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel Kommunikationskonsult
Född år 1978

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-19

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2009-11-24 – 2010-10-19
    • Ledig 2009-04-21 – 2009-11-23
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2009-04-20
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-19
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-10-19

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2006/07:AU14 31 maj 2007 Bättre möjligheter till tidsbegränsad anställning
Debatt om förslag 2006/07:AU1 20 december 2006 Utgiftsområdena 13 Arbetsmarknad och 14 Arbetsliv
Interpellationsdebatt 2006/07:74 av Johansson, Bengt-Anders (m) 30 november 2006 Krav på kollektivavtal
Frågestund 30 november 2006 Frågestund

Könstillhörighetsutredningen

Skriftlig fråga 2007/08:594 av König Jerlmyr, Anna (m)

den 18 januari Fråga 2007/08:594 Könstillhörighetsutredningen av Anna König Jerlmyr m till socialminister Göran Hägglund kd Könstillhörighetsutredningen SOU 2007:16 presenterades 2007. Syftet med utredningen var att se över könstillhörighetslagstiftningen 1972:119en lagstiftning för trans- och intersexuella personer.

Inlämnad: 2008-01-18 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Idrottande och rätten till a-kassa

Skriftlig fråga 2007/08:457 av König Jerlmyr, Anna (m)

den 11 december Fråga 2007/08:457 Idrottande och rätten till a-kassa av Anna König Jerlmyr m till arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin m Jörgen Nordlöf spelar i Sundsvalls hockey i allsvenskan. Han anmälde sig som arbetslös 2005, men fick avslag från Kommunalarbetarnas a-kassa. Motiveringen var att de bedömde

Inlämnad: 2007-12-11 Besvarare: Sven Otto Littorin (M)

Förslaget om sänkta arbetsgivaravgifter

Skriftlig fråga 2007/08:455 av König Jerlmyr, Anna (m)

den 11 december Fråga 2007/08:455 Förslaget om sänkta arbetsgivaravgifter av Anna König Jerlmyr m till finansminister Anders Borg m Regeringens förslag om sänkta arbetsgivaravgifter inom tjänstesektorn är ett lovvärt initiativ som förhoppningsvis kan leda till en minskad svart marknad av arbetskraft. Det finns

Inlämnad: 2007-12-11 Besvarare: Anders Borg (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.