Anna Johansson (S)

Anna Johansson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Göteborgs kommun, plats 158
Född år 1971
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post anna.johansson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ordförande
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2017-07-28 – 2022-09-26
    • Ledig 2014-10-03 – 2017-07-27
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2014-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ordförande 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2018-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2017-09-22 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2018-10-09 –
    • Näringsdepartementet

    • Statsråd 2014-10-03 – 2017-07-27

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot skatteutskottet 17-18. Ordförande arbetsmarknadsutskottet 18-. Ledamot krigsdelegationen 18-. Statsråd (infrastrukturminister), Näringsdepartementet 141003-170727.
  • Föräldrar

    Göran Johansson och Elisabeth Johansson.
  • Utbildning

    Komvux med inriktning samhälle och ekonomi 95-96.
  • Anställningar

    Projektanställd/projektledare i olika arbetsmarknadsanknutna LO-drivna projekt 97-02. Informations- och opinionsbildningsansvarig ombudsman på LO, Göteborg 03-09.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig 98-14. Nämndordförande, stadsdelsnämnden (SDN), Bergsjön 03-09. Ansvarsområde storstad och integration, nationella minoriteter, stadsdelsnämnden (SDN), samordning 09-10. Nämndordförande, idrotts- och föreningsnämnden 11-14. Biträdande kommunalråd, Göteborg 09-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Bostadsbolaget 99-14 och ordförande 07-11. Styrelseledamot, Chalmers tekniska högskola 11-14. Styrelseordförande, Got Event 11-14. Ersättare, Socialdemokraternas partistyrelse 11-. Styrelseledamot, Alfons Åbergs kulturhus 12-14.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

En nationell cykelstrategi och nationella mål för cykling

Svar på skriftlig fråga 2015/16:1577 besvarad av Statsrådet Anna Johansson (S)

Dnr N2016/03740/TS Näringsdepartementet Infrastrukturministern Till riksdagen Svar på fråga 2015/16:1577 av Nina Lundström L En nationell cykelstrategi och nationella mål för cykling Nina Lindström har frågat mig om jag och regeringen avser att återkomma till riksdagen under 2016 med en nationell cykelstrategi som

Svarsdatum: 2016-09-21 Frågeställare: Nina Lundström (L)

Svar på skriftlig fråga 2015/16:1577 besvarad av Statsrådet Anna Johansson (S) (docx, 36 kB)

Underlag för en ny bro över Södertälje kanal

Interpellation 2015/16:780 av Robert Halef (KD)

Interpellation 2015/16:780 Underlag för en ny bro över Södertälje kanal av Robert Halef KD till Statsrådet Anna Johansson S Efter det att motorvägsbron havererat i Södertälje och varit stängd hela sommaren var det många som drog en lättnadens suck när den äntligen kunde öppna igen den 22 augusti. Olyckan inträffade under

Inlämnad: 2016-09-05 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Interpellation 2015/16:780 av Robert Halef (KD) (pdf, 80 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Underlag för en ny bro över Södertälje kanal

Kravet på yrkeskompetensbevis

Svar på skriftlig fråga 2015/16:1514 besvarad av Statsrådet Anna Johansson (S)

Dnr N2016/05290/MRT Näringsdepartementet Infrastrukturministern Till riksdagen Svar på fråga 2015/16:1514 av Betty Malmberg M Kravet på yrkeskompetensbevis Betty Malmberg har frågat mig vilka åtgärder jag avser att vidta för att hantera den uppkomna situationen avseende yrkesförarkompetensbevis. Bestämmelserna om yrkesförarkompetens

Svarsdatum: 2016-09-02 Frågeställare: Betty Malmberg (M)

Svar på skriftlig fråga 2015/16:1514 besvarad av Statsrådet Anna Johansson (S) (docx, 41 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se