Anna Johansson (S)

Anna Johansson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Göteborgs kommun, plats 158
Född år 1971
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post anna.johansson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ordförande
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2017-07-28 – 2022-09-26
    • Ledig 2014-10-03 – 2017-07-27
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2014-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ordförande 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2018-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2017-09-22 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2018-10-09 –
    • Näringsdepartementet

    • Statsråd 2014-10-03 – 2017-07-27

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot skatteutskottet 17-18. Ordförande arbetsmarknadsutskottet 18-. Ledamot krigsdelegationen 18-. Statsråd (infrastrukturminister), Näringsdepartementet 141003-170727.
  • Föräldrar

    Göran Johansson och Elisabeth Johansson.
  • Utbildning

    Komvux med inriktning samhälle och ekonomi 95-96.
  • Anställningar

    Projektanställd/projektledare i olika arbetsmarknadsanknutna LO-drivna projekt 97-02. Informations- och opinionsbildningsansvarig ombudsman på LO, Göteborg 03-09.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig 98-14. Nämndordförande, stadsdelsnämnden (SDN), Bergsjön 03-09. Ansvarsområde storstad och integration, nationella minoriteter, stadsdelsnämnden (SDN), samordning 09-10. Nämndordförande, idrotts- och föreningsnämnden 11-14. Biträdande kommunalråd, Göteborg 09-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Bostadsbolaget 99-14 och ordförande 07-11. Styrelseledamot, Chalmers tekniska högskola 11-14. Styrelseordförande, Got Event 11-14. Ersättare, Socialdemokraternas partistyrelse 11-. Styrelseledamot, Alfons Åbergs kulturhus 12-14.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Potentialen i insjöfart

Svar på skriftlig fråga 2016/17:1492 besvarad av Statsrådet Anna Johansson (S)

PAGE 2 Dnr N2017/03859/MRT Dnr N2017/03860/MRT Näringsdepartementet Infrastrukturministern Till riksdagen Svar på fråga 2016/17:1491 av Cecilia Widegren M Utvecklingspotentialen för svensk insjöfart och fråga 2016/17:1492 av Cecilia Widegren M Potentialen i insjöfart Cecilia Widegren har frågat mig dels vilka konkreta

Svarsdatum: 2019-01-25 Frågeställare: Cecilia Widegren (M)

Svar på skriftlig fråga 2016/17:1492 besvarad av Statsrådet Anna Johansson (S) (docx, 44 kB)

Utvecklingspotentialen för svensk insjöfart

Svar på skriftlig fråga 2016/17:1491 besvarad av Statsrådet Anna Johansson (S)

PAGE 2 Dnr N2017/03859/MRT Dnr N2017/03860/MRT Näringsdepartementet Infrastrukturministern Till riksdagen Svar på fråga 2016/17:1491 av Cecilia Widegren M Utvecklingspotentialen för svensk insjöfart och fråga 2016/17:1492 av Cecilia Widegren M Potentialen i insjöfart Cecilia Widegren har frågat mig dels vilka konkreta

Svarsdatum: 2019-01-25 Frågeställare: Cecilia Widegren (M)

Svar på skriftlig fråga 2016/17:1491 besvarad av Statsrådet Anna Johansson (S) (docx, 44 kB)

Fjärrstyrd flygledning

Svar på skriftlig fråga 2016/17:1107 besvarad av Statsrådet Anna Johansson (S)

PAGE 2 2017-03-23 N2017/02242/SUBT N2017/02281/SUBT Näringsdepartementet Infrastrukturministern Till riksdagen Svar på skriftlig fråga 2016/17:1106 av Helena Lindahl C Fjärrstyrning av flygtrafik och skriftlig fråga 2016/17:1107 Fjärrstyrd flygledning av Saila Quicklund M Helena Lindahl har frågat mig vilka åtgärder

Svarsdatum: 2019-01-25 Frågeställare: Saila Quicklund (M)

Svar på skriftlig fråga 2016/17:1107 besvarad av Statsrådet Anna Johansson (S) (docx, 42 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.