Anna Ekström (S)

Anna Ekström (S)

Utbildningsminister

Parti Socialdemokraterna
Titel Jur.kand.
Född år 1959

Aktuella uppdrag

    • Utbildningsdepartementet

    • Utbildningsminister

    • Utbildningsdepartementet

    • Utbildningsminister 2019-01-21 –
    • Statsråd 2016-09-13 – 2019-01-21

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Statsråd (gymnasie- och kunskapslyftsminister), Utbildningsdepartementet 160913-190121. Utbildningsminister, Utbildningsdepartementet 190121-.
  • Föräldrar

    Riksåklagaren Torsten Jonsson och Birgitta Jonsson, f. Gyllenhammar.
  • Utbildning

    Historia, Stockholms universitet 80. Jur.kand., Stockholms universitet 88. Riksdagens stenografiutbildning 89.
  • Anställningar

    Tingsnotarie, Huddinge tingsrätt 88-90. Biträdande sekreterare, LOA-utredningen 90-92. Sekreterare, arbetsdomstolen 92-98. Sekreterare, 1995 års arbetsrättskommission 95-96. Ämnessakkunnig, Statsrådsberedningen 97-98. Statssekreterare, Arbetsmarknadsdepartementet 98-99. Statssekreterare, Näringsdepartementet 99-01. Generaldirektör, Statens skolverk 11-16.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ordförande, ILO-kommittén 98-01. Ledamot, EU:s högnivågrupp för sysselsättning 03. Ordförande, Delegationen för jämställdhet i förskolan 03-06. Vice ordförande, Uppsala universitets konsistorium 03-13. Ledamot, Globaliseringsrådet 07-09. Ordförande, Delegationen för jämställdhet i skolan 08-10. Ledamot, Nationalkommittén för Raoul Wallenberg och Raoul Wallenberg Academy 12-16. Ordförande, Linköpings universitets styrelse 13-16. Ordförande, 2015 års skolkommission 15-16.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, SACO/SRs studeranderåd 85-87. Ordförande, Akademikernas Erkända Arbetslöshetskassa 01-11. Styrelseledamot, Europafacket, EFS 01-11. Ordförande, Saco (omvald 2005 och 2009) 01-11. Styrelseledamot, Första AP-fonden 02-11. Styrelseledamot AMS, 02-07. Styrelseledamot, Bruegel (Europeisk tankesmedja) 07-16. Styrelseledamot, svenska Transparency International 08-11.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2019/20:420 av Richard Jomshof (SD) 22 juni 2020 Skolor och förskolor med kopplingar till extremister
Interpellationsdebatt 2019/20:424 av Robert Stenkvist (SD) 22 juni 2020 Sveriges resultat i PISA-undersökningen 2018
Interpellationsdebatt 2019/20:413 av Richard Jomshof (SD) 22 juni 2020 PISA-fusket
Interpellationsdebatt 2019/20:407 av Dennis Dioukarev (SD) 5 juni 2020 Prioritering av elever vid skolval

Sveriges resultat i PISA-undersökningen 2018

Interpellation 2019/20:424 av Robert Stenkvist (SD)

Interpellation 2019/20:424 Sveriges resultat i PISA-undersökningen 2018 av Robert Stenkvist SD till Utbildningsminister Anna Ekström S Sverige plockade bort flest elever av alla deltagande länder i världen i PISA-undersökningen 2018. Enligt OECD:s regelverk fick inget land exkludera mer än 5 procent av eleverna. Sverige

Inlämnad: 2020-06-09 Svarsdatum: 2020-06-22 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Interpellation 2019/20:424 av Robert Stenkvist (SD) (pdf, 91 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Sveriges resultat i PISA-undersökningen 2018

Skolor och förskolor med kopplingar till extremister

Interpellation 2019/20:420 av Richard Jomshof (SD)

Interpellation 2019/20:420 Skolor och förskolor med kopplingar till extremister av Richard Jomshof SD till Utbildningsminister Anna Ekström S I slutet på maj månad rapporterade Säpo att ett flertal individer med direkta kopplingar till så kallade våldsbejakande extremistmiljöer driver skolor och förskolor i Sverige. Enligt

Inlämnad: 2020-06-09 Svarsdatum: 2020-06-22 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Interpellation 2019/20:420 av Richard Jomshof (SD) (pdf, 79 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Skolor och förskolor med kopplingar till extremister

PISA-fusket

Interpellation 2019/20:413 av Richard Jomshof (SD)

Interpellation 2019/20:413 PISA-fusket av Richard Jomshof SD till Utbildningsminister Anna Ekström S De senaste PISA-resultaten december 2019 visade på en uppgång för svenska elever, och utbildningsminister Anna Ekström kallade resultaten för ett styrkebesked och att den svenska skolan står starkUtbildningsministern påstod

Inlämnad: 2020-06-04 Svarsdatum: 2020-06-22 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Interpellation 2019/20:413 av Richard Jomshof (SD) (pdf, 86 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: PISA-fusket

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se