Anna-Caren Sätherberg (S)

Anna-Caren Sätherberg (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Jämtlands län, plats 346
Född år 1964
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864825
E-post anna-caren.satherberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Ledamot
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2017-04-27 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-04-27
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2014-11-25 – 2018-09-24
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-10-31

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Suppleant näringsutskottet 14- och kulturutskottet 14-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 14-16.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2017/18:NU13 16 maj 2018 Förbud mot utvinning av uran
Debatt om förslag 2017/18:NU12 18 april 2018 Näringspolitik
Debatt om förslag 2016/17:NU12 23 mars 2017 Näringspolitik
Frågestund 16 mars 2017 Frågestund

Trafikverkets kommunikation kring färjan mellan Håkansta och Norderön

Skriftlig fråga 2014/15:393 av Anna-Caren Sätherberg (S)

Fråga 2014/15:393 Trafikverkets kommunikation kring färjan mellan Håkansta och Norderön av Anna-Caren Sätherberg (S) till Statsrådet Anna Johansson (S) För drygt ett år sedan genomfördes en av Trafikverket upphandlad besiktning av fästena för färjan mellan Håkansta och Norderön. Dessa befanns då vara i stort behov

Inlämnad: 2015-04-08 Besvarare: Anna Johansson (S)

Skriftlig fråga 2014/15:393 av Anna-Caren Sätherberg (S) (pdf, 80 kB)

Mittuniversitetet

Motion 2014/15:1936 av Ingemar Nilsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2014/15:1936 av Ingemar Nilsson m.fl. (S) Mittuniversitetet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om forskning och utbildning vid Mittuniversitetet. Motivering Sverige ska vara en ledande kunskaps- och forskningsnation.


Utskottsberedning: 2015/16:UbU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:1936 av Ingemar Nilsson m.fl. (S) (docx, 46 kB) Motion 2014/15:1936 av Ingemar Nilsson m.fl. (S) (pdf, 71 kB)

Stora mästerskap i Sverige

Motion 2014/15:2075 av Anna-Caren Sätherberg och Kalle Olsson (S)

Motion till riksdagen 2014/15:2075 av Anna-Caren Sätherberg och Kalle Olsson (S) Stora mästerskap i Sverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om ett statligt engagemang för att få stora mästerskap till Sverige. Motivering I sin


Utskottsberedning: 2014/15:KrU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:2075 av Anna-Caren Sätherberg och Kalle Olsson (S) (docx, 45 kB) Motion 2014/15:2075 av Anna-Caren Sätherberg och Kalle Olsson (S) (pdf, 64 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.