Anna-Belle Strömberg (S)

Anna-Belle Strömberg (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västernorrlands län, plats 137
Född år 1965
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post anna-belle.stromberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2021-09-01 – 2021-11-15
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2021-11-16 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2021-10-19 – 2022-09-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

Dokument:

Järnvägsmarknaden

Skriftlig fråga 2021/22:1396 av Anna-Belle Strömberg (S)

Fråga 2021/22:1396 Järnvägsmarknaden av Anna-Belle Strömberg S till Näringsminister Karl-Petter Thorwaldsson S Avregleringen av järnvägsmarknaden har sedan 1990-talet lett till att staten har delat upp verksamheten i olika delar. En del, till exempel en anläggning, ägs och drivs numera i förvaltningsform där vidmakthållande

Inlämnad: 2022-03-30 Svarsdatum: 2022-04-13 Besvarare: Näringsminister Karl-Petter Thorwaldsson (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1396 av Anna-Belle Strömberg (S) (pdf, 87 kB)

Förbifart Örnsköldsvik

Skriftlig fråga 2021/22:1380 av Anna-Belle Strömberg (S)

Fråga 2021/22:1380 Förbifart Örnsköldsvik av Anna-Belle Strömberg S till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Varje dag passerar 23 000 fordon genom Örnsköldsviks stadskärna. 10 procent av dessa är tunga transporter, och många transporterar farligt gods, ofta högreaktiva kemikalier. De utsläpp som trafiken orsakar är

Inlämnad: 2022-03-29 Svarsdatum: 2022-04-06 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1380 av Anna-Belle Strömberg (S) (pdf, 86 kB)

En likvärdig skola

Motion 2021/22:4024 av Kristina Nilsson och Anna-Belle Strömberg (båda S)

Motion till riksdagen 2021/22:4024 av Kristina Nilsson och Anna-Belle Strömberg båda S En likvärdig skola Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att beakta förslagen i utredningen om en likvärdig skola och minskad skolsegregation och tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: 2021/22:UbU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:4024 av Kristina Nilsson och Anna-Belle Strömberg (båda S) (docx, 72 kB) Motion 2021/22:4024 av Kristina Nilsson och Anna-Belle Strömberg (båda S) (pdf, 78 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.