Anna-Belle Strömberg (S)

Anna-Belle Strömberg (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västernorrlands län, plats 137
Född år 1965
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post anna-belle.stromberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2021-09-01 – 2021-11-15
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2021-11-16 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2021-10-19 – 2022-09-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2021/22:KrU5 20 april 2022 Folkbildning och spelfrågor
Debatt om förslag 2021/22:KrU1 2 december 2021 Utgiftsområde 17 Kultur, medier, trossamfund och fritid
Statsministerns frågestund 28 oktober 2021 Statsministerns frågestund

Dokument:

Studiebidrag

Motion 2021/22:3338 av Anna-Belle Strömberg och Jasenko Omanovic (båda S)

Motion till riksdagen 2021/22:3338 av Anna-Belle Strömberg och Jasenko Omanovic båda S Studiebidrag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga att verka för en höjning av bidragsdelen i studiestödet när ekonomin medger det, och detta tillkännager riksdagen för regeringen.


Utskottsberedning: 2021/22:UbU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:3338 av Anna-Belle Strömberg och Jasenko Omanovic (båda S) (docx, 69 kB) Motion 2021/22:3338 av Anna-Belle Strömberg och Jasenko Omanovic (båda S) (pdf, 78 kB)

Förbifart Örnsköldsvik

Motion 2021/22:1325 av Kristina Nilsson och Anna-Belle Strömberg (båda S)

Motion till riksdagen 2021/22:1325 av Kristina Nilsson och Anna-Belle Strömberg båda S Förbifart Örnsköldsvik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen studera förutsättningarna att lösa trafiksituationen i Örnsköldsvik så att luftkvaliteten och


Utskottsberedning: 2021/22:TU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:1325 av Kristina Nilsson och Anna-Belle Strömberg (båda S) (docx, 71 kB) Motion 2021/22:1325 av Kristina Nilsson och Anna-Belle Strömberg (båda S) (pdf, 78 kB)

Vräkningsförebyggande åtgärder för att bryta hemlösheten

Motion 2021/22:1751 av Malin Larsson och Anna-Belle Strömberg (båda S)

Motion till riksdagen 2021/22:1751 av Malin Larsson och Anna-Belle Strömberg båda S Vräkningsförebyggande åtgärder för att bryta hemlösheten Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av en vräkningsbestämmelse i socialtjänstlagen med krav på förebyggande åtgärder för


Utskottsberedning: 2021/22:SoU19
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:1751 av Malin Larsson och Anna-Belle Strömberg (båda S) (docx, 71 kB) Motion 2021/22:1751 av Malin Larsson och Anna-Belle Strömberg (båda S) (pdf, 75 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.