Anna-Belle Strömberg (S)

Anna-Belle Strömberg (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västernorrlands län, plats 344
Född år 1965
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post anna-belle.stromberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Ledamot
    • Trafikutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2021-09-01 – 2021-11-15
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2021-11-16 – 2026-09-21
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2021-10-19 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Allmänpolitisk debatt: Sjukvård och välfärdsfrågor
Allmänpolitisk debatt 19 oktober 2022 Sjukvård och välfärdsfrågor
Stillbild från Debatt om förslag: Folkbildning och spelfrågor
Debatt om förslag 2021/22:KrU5 20 april 2022 Folkbildning och spelfrågor
Stillbild från Debatt om förslag: Utgiftsområde 17 Kultur, medier, trossamfund och fritid
Debatt om förslag 2021/22:KrU1 2 december 2021 Utgiftsområde 17 Kultur, medier, trossamfund och fritid
Stillbild från Statsministerns frågestund: Statsministerns frågestund
Statsministerns frågestund 28 oktober 2021 Statsministerns frågestund

Dokument:

Fler poliser i Västernorrland

Skriftlig fråga 2022/23:44 av Anna-Belle Strömberg (S)

Fråga 2022/23:44 Fler poliser i Västernorrland av Anna-Belle Strömberg S till Justitieminister Gunnar Strömmer M Under valrörelsen besökte Johan Forssell, Moderaternas rättspolitiska talesperson, Västernorrlands län. Under besöket i Sundsvall och Örnsköldsvik utryckte han oro över att antalet poliser i Sverige, sett till

Inlämnad: 2022-11-09 Svarsdatum: 2022-11-16 Besvarare: Justitieminister Gunnar Strömmer (M)

Skriftlig fråga 2022/23:44 av Anna-Belle Strömberg (S) (pdf, 76 kB)

Järnvägsmarknaden

Skriftlig fråga 2021/22:1396 av Anna-Belle Strömberg (S)

Fråga 2021/22:1396 Järnvägsmarknaden av Anna-Belle Strömberg S till Näringsminister Karl-Petter Thorwaldsson S Avregleringen av järnvägsmarknaden har sedan 1990-talet lett till att staten har delat upp verksamheten i olika delar. En del, till exempel en anläggning, ägs och drivs numera i förvaltningsform där vidmakthållande

Inlämnad: 2022-03-30 Svarsdatum: 2022-04-13 Besvarare: Näringsminister Karl-Petter Thorwaldsson (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1396 av Anna-Belle Strömberg (S) (pdf, 87 kB)

Förbifart Örnsköldsvik

Skriftlig fråga 2021/22:1380 av Anna-Belle Strömberg (S)

Fråga 2021/22:1380 Förbifart Örnsköldsvik av Anna-Belle Strömberg S till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Varje dag passerar 23 000 fordon genom Örnsköldsviks stadskärna. 10 procent av dessa är tunga transporter, och många transporterar farligt gods, ofta högreaktiva kemikalier. De utsläpp som trafiken orsakar är

Inlämnad: 2022-03-29 Svarsdatum: 2022-04-06 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1380 av Anna-Belle Strömberg (S) (pdf, 86 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.