Ann-Sofie Lifvenhage (M)

Ann-Sofie Lifvenhage (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Södermanlands län, plats 322
Titel Lärare Ma/NO
Född år 1976
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post ann-sofie.lifvenhage[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2019-05-02 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2021-02-03 – 2022-09-26
    • Ledamot 2020-09-16 – 2021-02-03
    • Suppleant 2020-01-29 – 2020-09-16
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2019-05-10 – 2020-01-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2019-06-17 – 2020-01-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-01-29 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-01-29 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 19-. Suppleant näringsutskottet 19- och trafikutskottet 19-.
  • Föräldrar

    Företagaren Kenth Bergström och läraren Harriet Bergström.
  • Utbildning

    Västergårdsgymnasiet, Södertälje, slutår -95. Lärarhögskolan, Stockholm 96-00.
  • Anställningar

    Butiksbiträde ICA, 94-96 Lärare, Gnesta kommun, 96-. Kommunalråd i opposition, Gnesta, 10-14. Kommunalråd i majoritet, Gnesta kommun, 15-19.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Gnesta 00-. Ledamot, kommunstyrelsen 04. Ledamot, servicenämnden 97-98. Ledamot, miljö- och byggnämnden 98-04. Ledamot, barn- och utbildningsnämnden 04-12. Ledamot, socialnämnden 12-19. Ledamot, regionstyrelsen, Södermanlands län. Kollektivtrafikmyndigheten, Södermanlands län.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Moderaterna Gnesta 96-. IFK Gnesta 97-02.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Skyndsamt införande av standardtid

Motion 2021/22:125 av Ann-Sofie Lifvenhage (M)

Motion till riksdagen 2021/22:125 av Ann-Sofie Lifvenhage M Skyndsamt införande av standardtid Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att snarast införa standardtid i Sverige och tillkännager detta för regeringen. Motivering Sedan 1980 har vi i Sverige ställt om klockan

2021-09-22

Motion 2021/22:125 av Ann-Sofie Lifvenhage (M) (docx, 68 kB) Motion 2021/22:125 av Ann-Sofie Lifvenhage (M) (pdf, 66 kB)

En optimalt nyttjad järnväg

Motion 2021/22:124 av Ann-Sofie Lifvenhage (M)

Motion till riksdagen 2021/22:124 av Ann-Sofie Lifvenhage M En optimalt nyttjad järnväg Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda förutsättningarna kring vite på ej nyttjade beviljade spårlägen på järnväg för att skapa en optimalt nyttjad infrastruktur och tillkännager

2021-09-22

Motion 2021/22:124 av Ann-Sofie Lifvenhage (M) (docx, 68 kB) Motion 2021/22:124 av Ann-Sofie Lifvenhage (M) (pdf, 66 kB)

Digitalisera Myndighetssverige

Motion 2021/22:123 av Ann-Sofie Lifvenhage (M)

Motion till riksdagen 2021/22:123 av Ann-Sofie Lifvenhage M Digitalisera Myndighetssverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att släppa faxen och ställa krav på digitalisering av svenska myndigheter och tillkännager detta för regeringen. Motivering I dagens samhälle

2021-09-22

Motion 2021/22:123 av Ann-Sofie Lifvenhage (M) (docx, 68 kB) Motion 2021/22:123 av Ann-Sofie Lifvenhage (M) (pdf, 68 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se