Ann-Christine From Utterstedt (SD)

Ann-Christine From Utterstedt (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Västmanlands län, plats 165
Titel Vårdbiträde/redovisningsassistent.
Född år 1972
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post ann-christine.utterstedt[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2019-06-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2019-06-18 – 2022-09-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Våld mot äldre

Skriftlig fråga 2019/20:550 av Ann-Christine From Utterstedt (SD)

Fråga 2019/20:550 Våld mot äldre av Ann-Christine From Utterstedt SD till Socialminister Lena Hallengren S De senaste årtiondena har äldre människors situation kommit att uppmärksammas alltmer. År 1991 antog FN:s generalförsamling en resolution som konkretiserade äldre personers rättigheter. Våld mot äldre är aldrig acceptabelt

Inlämnad: 2019-12-05 Svarsdatum: 2019-12-18 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2019/20:550 av Ann-Christine From Utterstedt (SD) (pdf, 88 kB)

Språkkrav för personal inom äldreomsorgen

Skriftlig fråga 2019/20:549 av Ann-Christine From Utterstedt (SD)

Fråga 2019/20:549 Språkkrav för personal inom äldreomsorgen av Ann-Christine From Utterstedt SD till Socialminister Lena Hallengren S Den statliga myndigheten Inspektionen för vård och omsorg, IVO, har tidigare pekat ut dåliga svenskkunskaper hos hemtjänstpersonal som ett riskområde som kan leda till kvalitetsproblem,

Inlämnad: 2019-12-05 Svarsdatum: 2019-12-18 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2019/20:549 av Ann-Christine From Utterstedt (SD) (pdf, 89 kB)

Utgiftsområde 9 Hälsovård, sjukvård och social omsorg

Motion 2019/20:2656 av Per Ramhorn m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:2656 av Per Ramhorn m.fl. SD Utgiftsområde 9 Hälsovård, sjukvård och social omsorg Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2020 inom utgiftsområde 9 Hälsovård, sjukvård och social omsorg enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Bakgrund Det är Sverigedemokraternas


Utskottsberedning: 2019/20:SoU1

Motion 2019/20:2656 av Per Ramhorn m.fl. (SD) (docx, 87 kB) Motion 2019/20:2656 av Per Ramhorn m.fl. (SD) (pdf, 150 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se