Ann-Christin Nykvist (S)

Ann-Christin Nykvist (S)

Tidigare jordbruksminister

Parti Socialdemokraterna
Född år 1948

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-06

    • Jordbruksdepartementet

    • Jordbruksminister 2006-10-02 – 2006-10-06
    • Statsråd 2002-09-30 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2003/04:309 av Sjöstrand, Sven-Erik (v) 16 mars 2004 uppror i jägarföreningar
Interpellationsdebatt 2003/04:301 av Wahlgren, Marie (fp) 16 mars 2004 seniorforskare vid Sveriges Lantbruksuniversitet
Frågestund 22 maj 2003 -
Interpellationsdebatt 2002/03:174 av Stenmark, Rigmor (c) 14 mars 2003 jakt på varg

Dokument:

Ansvaret för rovdjuren

Interpellation 2005/06:430 av Johansson, Bengt-Anders (m)

den 19 maj Interpellation 2005/06:430 av Bengt-Anders Johansson m till jordbruksminister Ann-Christin Nykvist s Ansvaret för rovdjuren Rapporter runtom i landet ger tydliga signaler på att rovdjurspolitiken inte fungerar. Vi måste lyssna till de människor som är utsatta för hot som rovdjurens existens innebär och

Inlämnad: 2006-05-19 Besvarare: Ann-Christin Nykvist (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Ansvaret för rovdjuren

Utvecklingen av den svenska fiskeflottan

Interpellation 2005/06:415 av Tysklind, Lars (fp)

den 17 maj Interpellation 2005/06:415 av Lars Tysklind fp till jordbruksminister Ann-Christin Nykvist s Utvecklingen av den svenska fiskeflottan Kapaciteten inom det svenska fisket måste vara anpassat till ett långsiktigt hållbart fångstuttag. Om detta är alla överens, inte minst inom näringen själv. Detta får dock

Inlämnad: 2006-05-17 Besvarare: Ann-Christin Nykvist (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Utvecklingen av den svenska fiskeflottan

Eftersökande av skadade djur

Interpellation 2005/06:400 av Sjöstrand, Sven-Erik (v)

den 11 maj Interpellation 2005/06:400 av Sven-Erik Sjöstrand v till jordbruksminister Ann-Christin Nykvist s Eftersökande av skadade djur Sverige har en organisation för viltolyckor som i vissa delar är väl utformad. I samtliga län finns genom länsjaktvårdsförbundet en uppbyggd eftersöksorganisation som drivs ideellt

Inlämnad: 2006-05-11 Besvarare: Ann-Christin Nykvist (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Eftersökande av skadade djur

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se