Ann-Christin Nykvist (S)

Ann-Christin Nykvist (S)

Tidigare jordbruksminister

Parti Socialdemokraterna
Född år 1948

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-06

    • Jordbruksdepartementet

    • Jordbruksminister 2006-10-02 – 2006-10-06
    • Statsråd 2002-09-30 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Frågestund 22 maj 2003 -
Interpellationsdebatt 2002/03:174 av Stenmark, Rigmor (c) 14 mars 2003 jakt på varg
Frågestund 6 februari 2003 -
Interpellationsdebatt 2002/03:129 av Hamilton, Carl B (fp) 6 februari 2003 monopolbildning i jordbrukssektorn

Dokument:

Behov av djurförsök

Interpellation 2005/06:399 av Ullenhag, Erik (fp)

den 11 maj Interpellation 2005/06:399 av Erik Ullenhag fp till jordbruksminister Ann-Christin Nykvist s Behov av djurförsök För utveckling av nya effektiva behandlingsmetoder är biomedicinsk forskning av oumbärligt värde. Sverige är ett av de ledande länderna inom detta forskningsfält, något som är viktigt inte

Inlämnad: 2006-05-11 Besvarare: Ann-Christin Nykvist (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Behov av djurförsök

Hundägares rätt att skydda sina hundar

Interpellation 2005/06:340 av Qarlsson, Annika (c)

den 6 april Interpellation 2005/06:340 av Annika Qarlsson c till jordbruksminister Ann-Christin Nykvist s Hundägares rätt att skydda sina hundar Debatten om rovdjuren har haft hög intensitet denna vinter. Sedan rovdjurspolitiken lades fast 2001 har vi varit många som hävdat att det måste stå utom allt rimligt tvivel

Inlämnad: 2006-04-06 Besvarare: Ann-Christin Nykvist (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Hundägares rätt att skydda sina hundar

Regeringens rovdjurspolitik

Interpellation 2005/06:218 av Stenmark, Rigmor (c)

den 23 januari Interpellation 2005/06:218 av Rigmor Stenmark c till jordbruksminister Ann-Christin Nykvist s Regeringens rovdjurspolitik Vi vill se en rovdjurspolitik som är väl förankrad hos hela befolkningen. Trygghet är det viktigaste. Alla människor ska kunna känna sig trygga i och kring sina hem, och i våra

Inlämnad: 2006-01-23 Besvarare: Ann-Christin Nykvist (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Regeringens rovdjurspolitik

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se