Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M)

Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns västra, plats 223
Titel Skolledare/Rektor.
Född år 1966
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865215
E-post ann-charlotte.hammar.johnsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Ledamot
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2006-11-09 – 2010-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2013-04-18
    • Suppleant 2006-11-16 – 2010-10-04
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2013-04-19 – 2014-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2016-02-23 – 2018-09-24
    • Suppleant 2007-12-03 – 2010-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06- (statsrådsersättare 061109-101004). Ledamot finansutskottet 10-13 och näringsutskottet 13-. Suppleant finansutskottet 06-10, utbildningsutskottet 07-10 och 16-, försvarsutskottet 10-14, konstitutionsutskottet och 14-.
  • Föräldrar

    Ingenjören Rune Hammar och administratören Inga Hammar, f. Svensson.
  • Utbildning

    Samhällskunskap m.m., Umeå universitet 85-87 och Linköpings universitet 87-90. Samhällsgeografi, historia, religion och geografi, Lunds universitet 92-98. Statskunskap, Göteborgs universitet 92. Ämneslärarexamen, historisk- och samhällsvetenskaplig linje (160 p), Linköpings universitet 90.
  • Anställningar

    Ämneslärare, Perstorps kommun 90-93. Gymnasielärare, Helsingborgs kommun 94-01. Utbildningsplanerare 02-04, biträdande rektor 04-06, rektor 06-, Landskrona-Kävlinge-Svalövs gymnasieförbund. Anställning, Landskrona kommun.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Exportkontrollrådet 11-14.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Bjuv 02 och 10-. Ledamot, miljö- och byggnadsnämnden 98-02 och utbildningsnämnden 00-06. Regionfullmäktig, Region Skåne 02-06. Vice ordförande, Nordvästra Skånes sjukvårdsdistrikt, Region Skåne 04-06.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Moderaterna i Bjuv 00-04, sekreterare 99-00, vice ordförande 05-09, ledamot 11- och ordförande 14-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Fast förbindelse mellan Helsingborg och Helsingör

Motion 2007/08:T484 av Lennart Pettersson m.fl. (c, m, fp, kd)

Motion till riksdagen 2007/08:T484 av Lennart Pettersson m.fl. c, m, fp, kd Fast förbindelse mellan Helsingborg och Helsingör c484 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en översyn av möjligheten till en fast förbindelse mellan Helsingborg och Helsingör.


Utskottsberedning: 2007/08:TU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2007/08:T484 av Lennart Pettersson m.fl. (c, m, fp, kd) (doc, 43 kB)

Skånskt jordbruk

Motion 2007/08:MJ362 av Sven Yngve Persson m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2007/08:MJ362 av Sven Yngve Persson m.fl. m Skånskt jordbruk m1582 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en vital skånsk näring. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om betydelsen


Utskottsberedning: 2007/08:MJU16 2007/08:MJU7
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2007/08:MJ362 av Sven Yngve Persson m.fl. (m) (doc, 51 kB)

Förbud mot diskriminering av funktionshindrade

Motion 2007/08:A346 av Lars Elinderson och Ann-Charlotte Hammar Johnsson (m)

Motion till riksdagen 2007/08:A346 av Lars Elinderson och Ann-Charlotte Hammar Johnsson m Förbud mot diskriminering av funktionshindrade m1640 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om förbud mot diskriminering av funktionshindrade. Motivering Den


Utskottsberedning: 2007/08:AU7
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2007/08:A346 av Lars Elinderson och Ann-Charlotte Hammar Johnsson (m) (doc, 39 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se