Ann-Cathrine Haglund (M)

Ann-Cathrine Haglund (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel adjunkt
Född år 1937

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1993-10-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1979-10-01 – 1993-10-05
    • Utbildningsutskottet

    • Ordförande 1991-10-08 – 1993-10-05
    • Ledamot 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Europarådets svenska delegation

    • Ordförande 1992-04-09 – 1993-10-05
    • Suppleant 1989-03-15 – 1992-04-08
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1988-10-18 – 1993-10-05
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Ledamot 1991-11-19 – 1993-10-05
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 1991-10-15 – 1993-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Ett råd för tvärvetenskaplig forskning

Motion 1991/92:Ub540 av Ann-Cathrine Haglund m.fl. (m, fp, c, kds)

Motion till riksdagen 1991/92:Ub540 av Ann-Cathrine Haglund m.fl. m, fp, c, kds Ett råd för tvärvetenskaplig forskning Regeringen har i prop. 1991/92:76 bl.a. föreslagit att Forskningsrådsnämnden FRN skall läggas ned fr.o.m. den 1 juli 1992. Förslagen i propositionen bygger på ett principiellt synsätt, som betonar


Utskottsberedning: -1991/92:UbU18
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

EG och kvinnorna

Motion 1991/92:U532 av Charlotte Cederschiöld m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1991/92:U532 av Charlotte Cederschiöld m.fl. m EG och kvinnorna Innehåll 1. Regelsystemet2 2. Direktiv3 3. Utskott för kvinnornas rättigheter3 4. Jämställdhetsprogram3 4.1 Jämställdhetskommittén4 4.2 Expertgrupper5 4.3 Informationscentraler5 5. Bättre eller sämre5 6. Dålig ekonomi skadar kvinnor5


Utskottsberedning: ------1991/92:AU15 1991/92:FiU20 1991/92:UU24
Riksdagsbeslut (12 yrkanden): , , 6 saknar beslutsinformation

Utbildningscentrum för yrkeschaufförer

Motion 1991/92:T907 av Anders Svärd (c) och Ann-Cathrine Haglund (m)

Motion till riksdagen 1991/92:T907 av Anders Svärd och Ann-Cathrine Haglund c, m Utbildningscentrum för yrkeschaufförer Kraven på alla vägtrafikanter blir allt större. De som alldeles extra känner av dessa krav är våra yrkeschaufförer. Det är ett stort ansvar att ha tunga fordon och vägar som arbetsplats. Förutom att


Utskottsberedning: -1991/92:TU26
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.