Ann-Cathrine Haglund (M)

Ann-Cathrine Haglund (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel adjunkt
Född år 1937

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1993-10-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1979-10-01 – 1993-10-05
    • Utbildningsutskottet

    • Ordförande 1991-10-08 – 1993-10-05
    • Ledamot 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Europarådets svenska delegation

    • Ordförande 1992-04-09 – 1993-10-05
    • Suppleant 1989-03-15 – 1992-04-08
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1988-10-18 – 1993-10-05
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Ledamot 1991-11-19 – 1993-10-05
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 1991-10-15 – 1993-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1990/91:178 Överlämnande av uppgiften att fördela statsbidrag till folkbildningen m.m.

Motion 1990/91:Ub199 av Ann-Cathrine Haglund m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1990/91:Ub199 av Ann-Cathrine Haglund m.fl. m med anledning av prop. 1990/91:178 Överlämnande av uppgiften att fördela statsbidrag till folkbildningen m.m. Förslaget innebär att uppgiften att fördela statsbidrag till folkhögskolor och studieförbund överförs till ett nybildat folkbildningsråd. Vi


Utskottsberedning: -1990/91:UbU18
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1990/91:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1991/92, m.m. (kompletteringsproposition)

Motion 1990/91:Ub191 av Ann-Cathrine Haglund m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1990/91:Ub191 av Ann-Cathrine Haglund m.fl. m med anledning av prop. 1990/91:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1991/92, m.m. kompletteringsproposition 1. Inledning Svensk utbildning måste på alla nivåer ha som mål att skapa förutsättningar för såväl den enskildes


Utskottsberedning: -------1990/91:UbU12 1990/91:UbU21
Riksdagsbeslut (14 yrkanden): , , 7 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1990/91:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1991/92, m.m. (kompletteringsproposition)

Motion 1990/91:So97 av Sten Svensson m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1990/91:So97 av Sten Svensson m.fl. m med anledning av prop. 1990/91:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1991/92, m.m. kompletteringsproposition I januari 1987 motionerade moderata samlingspartiet för första gången om en lagfäst rätt för alla patienter, som inte kunnat


Utskottsberedning: ----1990/91:SoU25
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): , , 4 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.