Ann-Cathrine Haglund (M)

Ann-Cathrine Haglund (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel adjunkt
Född år 1937

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1993-10-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1979-10-01 – 1993-10-05
    • Utbildningsutskottet

    • Ordförande 1991-10-08 – 1993-10-05
    • Ledamot 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Europarådets svenska delegation

    • Ordförande 1992-04-09 – 1993-10-05
    • Suppleant 1989-03-15 – 1992-04-08
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1988-10-18 – 1993-10-05
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Ledamot 1991-11-19 – 1993-10-05
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 1991-10-15 – 1993-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1988/89:151 om höjning av den allmänna löneavgiften intill utgången av år 1990

Motion 1988/89:Fi97 av Carl Bildt m.fl. (m)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1988/89:Fi97 av Carl Bildt m.fl. m med anledning av prop. 1988/89:151 om höjning av den allmänna löneavgiften intill utgången av år 1990 I propositionen föreslår regeringen en höjning av den allmänna löneavgiften löneskatten med 2 procentenheter


Utskottsberedning: -1988/89:FiU30
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Motion 1988/89:Fi97 av Carl Bildt m.fl. (m) (pdf, 122 kB)

med anledning av prop. 1988/89:150 med förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1989/90, m.m. (kompletteringspropositionen)

Motion 1988/89:Ub37 av Ann-Cathrine Haglund m. fl. (m)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1988/89:Ub37 av Ann-Cathrine Haglund m. fl. m med anledning av prop. 1988/89:150 med förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1989/90, m.m. kompletteringspropositionen Inledning Förstärkning av forsknings- och utvecklingssamarbetet


Utskottsberedning: -----1988/89:FiU30 1988/89:UbU32
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): , , 5 saknar beslutsinformation

Motion 1988/89:Ub37 av Ann-Cathrine Haglund m. fl. (m) (pdf, 113 kB)

med anledning av prop. 1988/89:150 med förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1989/90, m.m. (kompletteringsproposition)

Motion 1988/89:Fi60 av Carl Bildt m.fl. (m)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1988/89 Fi60 av Carl Bildt m.fl. m med anledning av prop. 1988/89:150 med förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1989/90, m.m. kompletteringsproposition t Sammanfattning Regeringens ekonomiska politik ter sig


Utskottsberedning: -------------------1988/89:FiU30 1988/89:KU22
Riksdagsbeslut (38 yrkanden): , , 19 saknar beslutsinformation

Motion 1988/89:Fi60 av Carl Bildt m.fl. (m) (pdf, 1175 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.