Ann-Cathrine Haglund (M)

Ann-Cathrine Haglund (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel adjunkt
Född år 1937

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1993-10-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1979-10-01 – 1993-10-05
    • Utbildningsutskottet

    • Ordförande 1991-10-08 – 1993-10-05
    • Ledamot 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Europarådets svenska delegation

    • Ordförande 1992-04-09 – 1993-10-05
    • Suppleant 1989-03-15 – 1992-04-08
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1988-10-18 – 1993-10-05
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Ledamot 1991-11-19 – 1993-10-05
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 1991-10-15 – 1993-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1987/88:176 om

Motion 1987/88:So32 av Nils Carlshamre m. fl. (m)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1987/88:So32 av Nils Carlshamre m. fl. m med anledning av prop. 1987/88:176 om äldreomsorgen inför 90-talet I proposition 1987/88:176, Äldreomsorgen inför 90-talet, ger regeringen sin syn på mål och riktlinjer för äldreomsorgen och ett


Utskottsberedning: ------1988/89:SoU6
Riksdagsbeslut (12 yrkanden): , , 6 saknar beslutsinformation

Motion 1987/88:So32 av Nils Carlshamre m. fl. (m) (pdf, 265 kB)

om budgetfrågor inom utbildningsdepartementets område

Motion 1987/88:Ub816 av Birgitta Rydle m. fl. (m)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1987/88:Ub816 av Birgitta Rydle m. fl. m om budgetfrågor inom utbildningsdepartementets område Inledning I vår partimotion om utbildningspolitiken redovisas den inriktning vi vill ge ett reformprogram för grundskolan, gymnasieskolan


Utskottsberedning: --1988/89:UbU7
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Motion 1987/88:Ub816 av Birgitta Rydle m. fl. (m) (pdf, 320 kB)

om kårobligatoriet

Motion 1987/88:Ub711 av Birgitta Rydle m. fl. (m)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1987/88:Ub711 av Birgitta Rydle m. fl. m om kårobligatoriet Kårobligatoriets vara eller icke vara har diskuterats länge. Av flera anledningar är denna fråga i dag mer aktuell än på länge. Några exempel är: o 71 av de röstande i Lunds


Utskottsberedning: -1988/89:UbU5
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Motion 1987/88:Ub711 av Birgitta Rydle m. fl. (m) (pdf, 140 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.