Ann-Cathrine Haglund (M)

Ann-Cathrine Haglund (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel adjunkt
Född år 1937

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1993-10-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1979-10-01 – 1993-10-05
    • Utbildningsutskottet

    • Ordförande 1991-10-08 – 1993-10-05
    • Ledamot 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Europarådets svenska delegation

    • Ordförande 1992-04-09 – 1993-10-05
    • Suppleant 1989-03-15 – 1992-04-08
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1988-10-18 – 1993-10-05
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Ledamot 1991-11-19 – 1993-10-05
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 1991-10-15 – 1993-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Undervisningen i teckenspråk

Motion 1986/87:Ub342 Elisabeth Fleetwood m. fl. (m)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1986/87 Ub342 Elisabeth Fleetwood m. fl. m Undervisningen i teckenspråk I motion 1985/86:Ub216 hemställde vi liksom i tidigare motioner att teckenspråk borde jämställas med hemspråk och att därför statsbidrag borde kunna utgå för undervisning


Utskottsberedning: -1988/89:UbU3
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Motion 1986/87:Ub342 Elisabeth Fleetwood m. fl. (m) (pdf, 64 kB)

Viss översyn av sekretesslagen

Motion 1986/87:K414 Gullan Lindblad m. fl. (m, s, fp, c)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1986/87:K414 Gullan Lindblad m. fl. m, s, fp, c Viss översyn av sekretesslagen Sekretesslagen är i många hänseenden något av en snårskog. Vissa ärenden är av sådan beskaffenhet att de rimligen borde omfattas av en strängare sekretess,


Utskottsberedning: -1988/89:KU14
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Motion 1986/87:K414 Gullan Lindblad m. fl. (m, s, fp, c) (pdf, 73 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.