Omfattande planerat tekniskt arbete

Under måndagen pågår ett planerat tekniskt arbete på webbplatsen. Under arbetet genomförs olika testsändningar från kammaren. Det kommer även att publiceras sändningar i webb-tv-arkivet. Delar av det som visas i webbplatsens kalender för måndag 23 maj är testinformation. Arbetet är ett led i att modernisera tekniken för webb-tv på riksdagen.se. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.

Ann-Britt Åsebol (M)

Ann-Britt Åsebol (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Dalarnas län, plats 236
Titel Lärare/Skolledare/Egenföretagare.
Född år 1947
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864078
E-post ann-britt.asebol[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Ledamot
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2016-09-13 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-11-29
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26
    • Suppleant 2012-04-11 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2012-11-22 – 2014-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-03-14 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2016-09-27 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2018-11-01 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, 2011 års vallagsutredning. Ersättare, Läkemedelsskadenämnden 17-.
  • Kommunala uppdrag

    Landstingsfullmäktig, Dalarna 94-02 och 1:e vice ordförande 01-02. Oppositionsråd, Landstinget i Dalarna 94-01. Ledamot, landstingsstyrelsen, Uppsala läns landsting, Örebro läns landsting och Landstinget i Dalarna. Ledamot, ekonomiberedningen, Landstingsförbundet. Ledamot (AU), Samverkansnämnden Uppsala-Örebro sjukvårdsregion.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot och ordförande, Näringslivet Falun-Borlänge 01-04. Ordförande, Kulturföreningen Falun Då 03-06. Ordförande, Arkivcentrum, Dalarna 06-10. Styrelseledamot och ordförande, Moderaterna i Falun 05-. Ledamot, förbundsstyrelsen Moderaterna i Dalarna 94-01 och 09-. Ledamot, kyrkofullmäktige i Falu kyrkliga samfällighet 05-15. Ledamot, kyrkorådet i Falu Kristine församling 05-13. Ordförande, kyrkonämnden i Falu kyrkliga samfällighet 05-12. Ledamot, stiftsfullmäktige och stiftsstyrelsen i Västerås stift 09-10. Ledamot, kyrkomötet 09-16. Uppdrag på internationell nivå inom Rotary International 02-, bl.a. styrelseledamot 12-14.
  • Bostadsort

    Falun
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-14, 16-18 och 18-. Ledamot kulturutskottet 18-. Suppleant konstitutionsutskottet 10-12 och 18-19, utbildningsutskottet 12-14 och 19-, socialförsäkringsutskottet 12-14, justitieutskottet 14 och socialutskottet 16-18. Ledamot Europarådets svenska delegation 18-.
  • Föräldrar

    Egenföretagaren Nils-Rune Åsebol och egenföretagaren Anne-Marie Åsebol, f. Johansson.
  • Utbildning

    Studentexamen, Södertälje 67. Mellanstadielärarexamen, Lärarhögskolan Falun 71. Adjunktskompetens, Uppsala 78. Skolledarutbildning 82.
  • Anställningar

    Lärare, skolledare, Falu kommun och Vänersborgs kommun 71-91. Marknadsförare, Dalateatern 91-92. Lärare, Lärarhögskolan Falun 92-93. Oppositionsråd, Landstinget i Dalarna 94-01. Rektor (vd), Falu Frigymnasium 01-05. Egenföretagare 05-12.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2021/22:325 av Ann-Britt Åsebol (M) 1 mars 2022 Besöksnäringens kris
Interpellationsdebatt 2017/18:315 av Ann-Britt Åsebol (M) 23 januari 2018 Bostäder för seniorer
Interpellationsdebatt 2016/17:538 av Ann-Britt Åsebol (M) 13 juni 2017 Polisens öppettider i sommar

Dokument:

med anledning av skr. 2018/19:122 Det kyrkliga kulturarvet

Motion 2018/19:3117 av Lotta Finstorp m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:3117 av Lotta Finstorp m.fl. M med anledning av skr. 2018/19:122 Det kyrkliga kulturarvet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör säkerställa att Svenska kyrkan, i enlighet med relationsförändringen år 2000 mellan svenska staten


Utskottsberedning: 2019/20:KrU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:3117 av Lotta Finstorp m.fl. (M) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:3117 av Lotta Finstorp m.fl. (M) (pdf, 76 kB)

Utgiftsområde 17 Kultur, medier, trossamfund och fritid

Motion 2018/19:2939 av Lotta Finstorp m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2939 av Lotta Finstorp m.fl. M Utgiftsområde 17 Kultur, medier, trossamfund och fritid Sammanfattning Kulturen följer oss genom livet. Den tillhör och förenar alla. Kulturen är dock inte en ensam isolerad politisk ö utan hänger intimt samman med den ekonomiska politiken. När man gör det


Utskottsberedning: 2018/19:KrU1
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 1 avslag, 5 bifall,

Motion 2018/19:2939 av Lotta Finstorp m.fl. (M) (docx, 77 kB) Motion 2018/19:2939 av Lotta Finstorp m.fl. (M) (pdf, 101 kB)

Ett starkt och självständigt civilsamhälle

Motion 2018/19:2863 av Lotta Finstorp m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2863 av Lotta Finstorp m.fl. M Ett starkt och självständigt civilsamhälle Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att systematiskt sammanställa och sprida goda exempel på samverkan mellan civilsamhället och offentliga samhällsfunktioner och tillkännager


Utskottsberedning: 2018/19:KrU10 2018/19:KrU13 2018/19:KrU15 2018/19:KrU9 2018/19:KU27
Riksdagsbeslut (11 yrkanden): 11 avslag

Motion 2018/19:2863 av Lotta Finstorp m.fl. (M) (docx, 74 kB) Motion 2018/19:2863 av Lotta Finstorp m.fl. (M) (pdf, 109 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.