Ann Arleklo (S)

Ann Arleklo (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Skåne läns västra
Titel Sjuksköterska
Född år 1953

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2015-12-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-12-20 – 2014-09-29
    • Ledig 2012-11-14 – 2012-12-19
    • Ordinarie 2012-04-01 – 2012-11-13
    • Ledig 2012-02-14 – 2012-03-31
    • Ordinarie 2011-05-03 – 2012-02-13
    • Ledig 2011-04-06 – 2011-05-02
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2011-04-05
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2007-04-23
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2008-01-29 – 2008-05-07
    • Riksdagens ansvarsnämnd

    • Ersättare 2013-01-01 – 2015-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2013/14:488 av Ann Arleklo (S) 25 juni 2014 Biosimilarer
Debatt om förslag 2011/12:SoU20 11 juni 2012 Ny ordning för nationella vaccinationsprogram
Debatt om förslag 2011/12:SoU23 11 juni 2012 Ändrad könstillhörighet

Utredningen om förändringar i tvångsvården

Skriftlig fråga 2012/13:447 av Arleklo, Ann (S)

den 18 april Fråga 2012/13:447 Utredningen om förändringar i tvångsvården av Ann Arleklo S till socialminister Göran Hägglund KD Sommaren 2008 gav regeringen en utredare i uppdrag att göra en översyn av lagen om psykiatrisk tvångsvård och lagen om rättspsykiatrisk vård. Utredaren överlämnade i april 2012 betänkandet

Inlämnad: 2013-04-18 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

med anledning av skr. 2012/13:113 Riksrevisionens rapport om statens insatser inom ambulansverksamheten

Motion 2012/13:So23 av Lena Hallengren m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2012/13:So23 av Lena Hallengren m.fl. S med anledning av skr. 2012/13:113 Riksrevisionens rapport om statens insatser inom ambulansverksamheten S31006 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att regeringen snarast ska återkomma


Utskottsberedning: 2012/13:SoU28
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2012/13:So23 av Lena Hallengren m.fl. (S) (doc, 72 kB)

med anledning av prop. 2012/13:77 God kvalitet och ökad tillgänglighet inom missbruks- och beroendevården

Motion 2012/13:So21 av Lena Hallengren m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2012/13:So21 av Lena Hallengren m.fl. S med anledning av prop. 2012/13:77 God kvalitet och ökad tillgänglighet inom missbruks- och beroendevården S31005 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över och effektivisera statistikinhämtandet


Utskottsberedning: 2012/13:SoU18
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): 8 avslag

Motion 2012/13:So21 av Lena Hallengren m.fl. (S) (doc, 90 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se