Ann Arleklo (S)

Ann Arleklo (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Skåne läns västra
Titel Sjuksköterska
Född år 1953

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2015-12-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-12-20 – 2014-09-29
    • Ledig 2012-11-14 – 2012-12-19
    • Ordinarie 2012-04-01 – 2012-11-13
    • Ledig 2012-02-14 – 2012-03-31
    • Ordinarie 2011-05-03 – 2012-02-13
    • Ledig 2011-04-06 – 2011-05-02
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2011-04-05
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2007-04-23
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2008-01-29 – 2008-05-07
    • Riksdagens ansvarsnämnd

    • Ersättare 2013-01-01 – 2015-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2013/14:488 av Ann Arleklo (S) 25 juni 2014 Biosimilarer
Debatt om förslag 2011/12:SoU20 11 juni 2012 Ny ordning för nationella vaccinationsprogram
Debatt om förslag 2011/12:SoU23 11 juni 2012 Ändrad könstillhörighet

Villkoren för ledsagarservice

Skriftlig fråga 2010/11:499 av Arleklo, Ann (S)

den 11 maj Fråga 2010/11:499 Villkoren för ledsagarservice av Ann Arleklo S till statsrådet Maria Larsson KD På grund av en dom i Högsta förvaltningsdomstolen den 14 februari 2011 kommer kommuner att sluta betala ledsagarnas omkostnader när de följer med brukare på olika arrangemang och utflykter. Det kan till exempel

Inlämnad: 2011-05-11 Besvarare: Maria Larsson (KD)

med anledning av prop. 2010/11:47 En samlad strategi för alkohol-, narkotika-, dopnings- och tobakspolitiken

Motion 2010/11:So5 av Lena Hallengren m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2010/11:So5 av Lena Hallengren m.fl. S med anledning av prop. 2010/11:47 En samlad strategi för alkohol-narkotika-dopnings- och tobakspolitiken s001 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att det övergripande målet ska lyda:


Utskottsberedning: 2010/11:SoU8
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 6 avslag, 1 bifall,

Motion 2010/11:So5 av Lena Hallengren m.fl. (S) (doc, 75 kB)

med anledning av redog. 2010/11:RRS8 Riksrevisionens styrelses redogörelse om förberedelsearbetet i apoteksreformen

Motion 2010/11:So3 av Lena Hallengren m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2010/11:So3 av Lena Hallengren m.fl. S med anledning av redog. 2010/11:RRS8 Riksrevisionens styrelses redogörelse om förberedelsearbetet i apoteksreformen s002 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att regeringen i enlighet


Utskottsberedning: 2010/11:SoU14
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2010/11:So3 av Lena Hallengren m.fl. (S) (doc, 59 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se