Ann Arleklo (S)

Ann Arleklo (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Skåne läns västra
Titel Sjuksköterska
Född år 1953

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2015-12-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-12-20 – 2014-09-29
    • Ledig 2012-11-14 – 2012-12-19
    • Ordinarie 2012-04-01 – 2012-11-13
    • Ledig 2012-02-14 – 2012-03-31
    • Ordinarie 2011-05-03 – 2012-02-13
    • Ledig 2011-04-06 – 2011-05-02
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2011-04-05
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2007-04-23
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2008-01-29 – 2008-05-07
    • Riksdagens ansvarsnämnd

    • Ersättare 2013-01-01 – 2015-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2013/14:488 av Ann Arleklo (S) 25 juni 2014 Biosimilarer
Debatt om förslag 2011/12:SoU20 11 juni 2012 Ny ordning för nationella vaccinationsprogram
Debatt om förslag 2011/12:SoU23 11 juni 2012 Ändrad könstillhörighet

med anledning av skr. 2008/09:185 En politik för personer med psykisk sjukdom eller psykisk funktionsnedsättning

Motion 2008/09:So21 av Ylva Johansson m.fl. (s, v, mp)

Motion till riksdagen 2008/09:So21 av Ylva Johansson m.fl. s, v, mp med anledning av skr. 2008/09:185 En politik för personer med psykisk sjukdom eller psykisk funktionsnedsättning s95003 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en långsiktig nationell


Utskottsberedning: 2009/10:SoU2
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2008/09:So21 av Ylva Johansson m.fl. (s, v, mp) (doc, 70 kB)

med anledning av prop. 2008/09:190 Handel med vissa receptfria läkemedel

Motion 2008/09:So18 av Ylva Johansson m.fl. (s, mp)

Motion till riksdagen 2008/09:So18 av Ylva Johansson m.fl. s, mp med anledning av prop. 2008/09:190 Handel med vissa receptfria läkemedel s95002 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om tillståndsplikt för detaljhandel med receptfria läkemedel. Riksdagen


Utskottsberedning: 2008/09:SoU25
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2008/09:So18 av Ylva Johansson m.fl. (s, mp) (doc, 53 kB)

med anledning av prop. 2008/09:128 Ändringar i lagen (2005:258) om läkemedelsförteckning

Motion 2008/09:So17 av Ylva Johansson m.fl. (s, mp, v)

Motion till riksdagen 2008/09:So17 av Ylva Johansson m.fl. s, mp, v med anledning av prop. 2008/09:128 Ändringar i lagen 2005:258 om läkemedelsförteckning s95000 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om insatser för att öka användningen av läkemedelsförteckningen.


Utskottsberedning: 2008/09:SoU23
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:So17 av Ylva Johansson m.fl. (s, mp, v) (doc, 45 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se