Ann Arleklo (S)

Ann Arleklo (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Skåne läns västra
Titel Sjuksköterska
Född år 1953

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2015-12-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-12-20 – 2014-09-29
    • Ledig 2012-11-14 – 2012-12-19
    • Ordinarie 2012-04-01 – 2012-11-13
    • Ledig 2012-02-14 – 2012-03-31
    • Ordinarie 2011-05-03 – 2012-02-13
    • Ledig 2011-04-06 – 2011-05-02
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2011-04-05
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2007-04-23
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2008-01-29 – 2008-05-07
    • Riksdagens ansvarsnämnd

    • Ersättare 2013-01-01 – 2015-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2013/14:488 av Ann Arleklo (S) 25 juni 2014 Biosimilarer
Debatt om förslag 2011/12:SoU20 11 juni 2012 Ny ordning för nationella vaccinationsprogram
Debatt om förslag 2011/12:SoU23 11 juni 2012 Ändrad könstillhörighet

Bidragsbrottslag

Motion 2006/07:Sf20 av Tomas Eneroth m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2006/07:Sf20 av Tomas Eneroth m.fl. s Bidragsbrottslag Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut 2 Inledning 2 Motivering 3 Vissa grupper blir särskilt utsatta 3 Förslagets avgränsning långt ifrån självklar 4 Informations-kontroll- och samordningssystem av stor vikt 4 Förslag till


Utskottsberedning: 2006/07:SfU12
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2006/07:Sf20 av Tomas Eneroth m.fl. (s) (doc, 55 kB)

Vissa sjukförsäkringsfrågor m.m.

Motion 2006/07:Sf18 av Tomas Eneroth m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2006/07:Sf18 av Tomas Eneroth m.fl. s Vissa sjukförsäkringsfrågor m.m. Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår förslaget om avskaffande av bestämmelsen om arbetsgivarens ansvar för rehabiliteringsutredningar. Riksdagen avslår förslagen om förändringar i befintlig lagstiftning gällande AFL 22


Utskottsberedning: 2006/07:SfU9
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2006/07:Sf18 av Tomas Eneroth m.fl. (s) (doc, 49 kB)

Migration och asylpolitik

Motion 2006/07:Sf15 av Tomas Eneroth m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2006/07:Sf15 av Tomas Eneroth m.fl. s Migration och asylpolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om behoven av tillräckliga resurser för att inom berörda myndigheter kunna hantera beräknad ökning av asylsökande. Riksdagen


Utskottsberedning: 2006/07:SfU8
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2006/07:Sf15 av Tomas Eneroth m.fl. (s) (doc, 50 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se