Anita Sidén (M)

Anita Sidén (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Göteborgs kommun
Titel rektor
Född år 1940

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1992-03-09 – 1992-05-15
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-01-14 – 2002-09-29
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-01-14
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2005-04-06 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-10-08 – 2005-04-05
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1992-03-09 – 1992-05-15
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2005-04-06 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2002/03:390 av Magnusson, Cecilia (m) 27 maj 2003 påföljd vid brott mot barn
Allmänpolitisk debatt 6 november 2002 Allmänpolitisk debatt

med anledning av prop. 2002/03:74 Hemliga tvångsmedel - offentliga ombud och en mer ändamålsenlig reglering.

Motion 2002/03:Ju12 av Beatrice Ask m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2002/03:Ju12 av Beatrice Ask m.fl. m med anledning av prop. 2002/03:74 Hemliga tvångsmedel offentliga ombud och en mer ändamålsenlig reglering. Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar att avslå proposition 2002/03:74. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs


Utskottsberedning: 2003/04:JuU2
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

barnsexhandel

Skriftlig fråga 2002/03:1093 av Sidén, Anita (m)

den 6 juni Fråga 2002/03:1093 av Anita Sidén m till justitieminister Thomas Bodström om barnsexhandel Vart femte år lämnar den svenska regeringen en rapport till FN:s kommitté för barns rättigheter. Ecpat Sverige har nu funnit det nödvändigt att lämna in en alternativ rapport för att bland annat visa på felaktiga uppgifter.

Inlämnad: 2003-06-06 Besvarare: Thomas Bodström (S)

dietisters legitimation

Skriftlig fråga 2002/03:1040 av Sidén, Anita (m)

den 3 juni Fråga 2002/03:1040 av Anita Sidén m till socialminister Lars Engqvist om dietisters legitimation Enligt Socialutskottets betänkande 2001/02:SoU13 Hälso- och sjukvårdsfrågor m.m. utgör sedan en lång tid, legitimation det mest framträdande beviset på yrkesutövares kompetens inom hälso- och sjukvården. Legitimationen

Inlämnad: 2003-06-03 Besvarare: Lars Engqvist (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se