Anita Sidén (M)

Anita Sidén (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Göteborgs kommun
Titel rektor
Född år 1940

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1992-03-09 – 1992-05-15
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-01-14 – 2002-09-29
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-01-14
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2005-04-06 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-10-08 – 2005-04-05
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1992-03-09 – 1992-05-15
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2005-04-06 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2002/03:390 av Magnusson, Cecilia (m) 27 maj 2003 påföljd vid brott mot barn
Allmänpolitisk debatt 6 november 2002 Allmänpolitisk debatt

med anledning av skr. 2001/02:188 Utbildning för kunskap och jämlikhet - regeringens utvecklingsplan för kvalitetsarbetet i förskola, skola och vuxenutbildning

Motion 2001/02:Ub27 av Beatrice Ask m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2001/02:Ub27 av Beatrice Ask m.fl. m med anledning av skr. 2001/02:188 Utbildning för kunskap och jämlikhet regeringens utvecklingsplan för kvalitetsarbetet i förskola, skola och vuxenutbildning Innehållsförteckning 1 Förslag till riksdagsbeslut 14 2 Skolpolitik vid vägs ände 14 3 Kunskap växer


Utskottsberedning: 2002/03:UbU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

drogrelaterade dödsfall

Skriftlig fråga 2001/02:1325 av Sidén, Anita (m)

den 10 juni Fråga 2001/02:1325 av Anita Sidén m till justitieminister Thomas Bodström om drogrelaterade dödsfall Enligt uppgifter i SVT:s Rapport har antalet personer som dör av narkotika trefaldigats mellan åren 1995 och 2001. Statistiken visar också att dödsfallen ökar bland ungdomar. Under 70-talet dog ca 50 personer

Inlämnad: 2002-06-10 Besvarare: socialminister Lars Engqvist (S)

säkerheten på landets anstalter

Skriftlig fråga 2001/02:1324 av Sidén, Anita (m)

den 10 juni Fråga 2001/02:1324 av Anita Sidén m till justitieminister Thomas Bodström om säkerheten på landets anstalter Grovt våld och bränder är vanligt på landets fängelser. Förra året rapporterades mer än en allvarlig incident i veckan. Särskilt hårt klimat är det på våra säkerhetsklassade anstalter i Tidaholm,

Inlämnad: 2002-06-10 Besvarare: justitieminister Thomas Bodström (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se