Anita Sidén (M)

Anita Sidén (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Göteborgs kommun
Titel rektor
Född år 1940

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1992-03-09 – 1992-05-15
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-01-14 – 2002-09-29
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-01-14
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2005-04-06 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-10-08 – 2005-04-05
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1992-03-09 – 1992-05-15
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2005-04-06 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2002/03:390 av Magnusson, Cecilia (m) 27 maj 2003 påföljd vid brott mot barn
Allmänpolitisk debatt 6 november 2002 Allmänpolitisk debatt

grov våldtäkt

Skriftlig fråga 1999/2000:1143 av Sidén, Anita (m)

den 19 juni Fråga 1999/2000:1143 av Anita Sidén m till justitieminister Laila Freivalds om grov våldtäkt En nyligen publicerad utredning, gjord på uppdrag av Sexualbrottskommittén, visar att både tingsrätter och hovrätter sällan bedömer våldtäkter som grova även om det vid våldtäkten förekommit strupgrepp, sparkar

Inlämnad: 2000-06-19 Besvarare: justitieminister Laila Freivalds (S)

med anledning av skr. 1999/2000:106 Reformeringen av domstolsväsendet - en handlingsplan

Motion 1999/2000:Ju27 av Gun Hellsvik m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1999/2000:Ju27 av Hellsvik, Gun m med anledning av skr. 1999/2000:106 Reformeringen av domstolsväsendet en handlingsplan 1 Inledning 1.1 Regeringens skrivelse Medborgarna i Sverige förstår värdet av sina domstolar, det visar det engagemang som frågan om tingsrätternas organisation väcker runt


Utskottsberedning: ---1999/2000:JuU22
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

övervakares ersättning

Skriftlig fråga 1999/2000:883 av Sidén, Anita (m)

den 2 maj Fråga 1999/2000:883 av Anita Sidén m till justitieminister Laila Freivalds om övervakares ersättning Det råder brist på lekmannaövervakare inom frivården Övervakaren ska ge stöd åt klienterna och underlätta vägen tillbaka till samhället. Av frivårdens ca 8 000 klienter får endast hälften en lekmannaövervakare.

Inlämnad: 2000-05-02 Besvarare: justitieminister Laila Freivalds (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se