Anita Sidén (M)

Anita Sidén (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Göteborgs kommun
Titel rektor
Född år 1940

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1992-03-09 – 1992-05-15
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-01-14 – 2002-09-29
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-01-14
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2005-04-06 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-10-08 – 2005-04-05
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1992-03-09 – 1992-05-15
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2005-04-06 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2002/03:390 av Magnusson, Cecilia (m) 27 maj 2003 påföljd vid brott mot barn
Allmänpolitisk debatt 6 november 2002 Allmänpolitisk debatt

med anledning av prop. 2005/06:178 Hemlig rumsavlyssning

Motion 2005/06:Ju53 av Beatrice Ask m.fl. (m)

1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om en ökad parlamentarisk kontroll av hemliga tvångsmedel. 2 Brottsbekämpning på rättsstatens grund 2.1 Inledning Grov brottslighet är ett hot mot såväl enskilda medborgare som Sverige som helhet. De grövsta brotten,


Utskottsberedning: 2005/06:JuU26
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:Ju53 av Beatrice Ask m.fl. (m) (doc, 53 kB)

med anledning av prop. 2005/06:177 Åtgärder för att förhindra vissa särskilt allvarliga brott

Motion 2005/06:Ju48 av Beatrice Ask m.fl. (m)

1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om en ökad parlamentarisk kontroll av hemliga tvångsmedel. 2 Brottsbekämpning på rättsstatens grund 2.1 Inledning Grov brottslighet är ett hot mot såväl Sverige som land som mot enskilda medborgare. De grövsta brotten,


Utskottsberedning: 2005/06:JuU30
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:Ju48 av Beatrice Ask m.fl. (m) (doc, 52 kB)

med anledning av prop. 2005/06:180 Ett stärkt nämndemannainstitut

Motion 2005/06:Ju46 av Beatrice Ask m.fl. (m)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om rekrytering av nämndemän genom en fri kvot. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om krav på svenskt medborgarskap för nämndemannauppdraget. Riksdagen tillkännager för regeringen


Utskottsberedning: 2005/06:JuU32
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2005/06:Ju46 av Beatrice Ask m.fl. (m) (doc, 50 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se