Angelika Bengtsson (SD)

Angelika Bengtsson (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Blekinge län, plats 63
Titel Dansare.
Född år 1990
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post angelika.bengtsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Suppleant 2018-03-13 – 2018-05-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2018-10-09 – 2022-10-31
    • Suppleant 2016-09-29 – 2018-10-09
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2018-11-01 – 2018-12-14

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot kulturutskottet 14-. Suppleant, sammansatta civil- och kulturutskottet 18. Ledamot, Nordiska rådets svenska delegation 18-. Suppleant, Nordiska rådets svenska delegation 14-18 och Europarådets svenska delegation 18.
  • Föräldrar

    Socionomen Christer Bengtsson och dans- och idrottsläraren Zofia Chaszkies.
  • Utbildning

    Kungliga Svenska balettskolan, inriktning klassisk balett, Stockholm 06-09.
  • Anställningar

    Frilansande dansare 09-11. Reseledare och platschef 11-12. Danslärare 11-14.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Malmö 14-15.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Suppleant, Sverigedemokraterna i Malmö 11-16. Suppleant, Sverigedemokraterna Syd 13-16. Ledamot, Sverigedemokraterna Härryda 16-18. Suppleant, Sverigedemokraterna Västra Götaland Västra 16-18.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Gribshunden

Motion 2021/22:4117 av Angelika Bengtsson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2021/22:4117 av Angelika Bengtsson m.fl. SD Gribshunden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att anse vraket Gribshunden som ett nationellt riksintresse och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om


Utskottsberedning: KrU

Motion 2021/22:4117 av Angelika Bengtsson m.fl. (SD) (docx, 70 kB) Motion 2021/22:4117 av Angelika Bengtsson m.fl. (SD) (pdf, 81 kB)

Utgiftsområde 17 Kultur, medier, trossamfund och fritid

Motion 2021/22:3885 av Aron Emilsson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2021/22:3885 av Aron Emilsson m.fl. SD Utgiftsområde 17 Kultur, medier, trossamfund och fritid Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2022 inom utgiftsområde 17 Kultur, medier, trossamfund och fritid enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som


Utskottsberedning: 2021/22:KrU1

Motion 2021/22:3885 av Aron Emilsson m.fl. (SD) (docx, 113 kB) Motion 2021/22:3885 av Aron Emilsson m.fl. (SD) (pdf, 177 kB)

Ett paket för Skåne - en utbyggd skånsk infrastruktur för framtiden

Motion 2021/22:3034 av Patrik Jönsson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2021/22:3034 av Patrik Jönsson m.fl. SD Ett paket för Skåne en utbyggd skånsk infrastruktur för framtiden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att bygga ut E6 till sexfilig motorväg HelsingborgMalmö och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: TU

Motion 2021/22:3034 av Patrik Jönsson m.fl. (SD) (docx, 71 kB) Motion 2021/22:3034 av Patrik Jönsson m.fl. (SD) (pdf, 89 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se