Anders W Jonsson (C)

Anders W Jonsson (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Gävleborgs län, plats 23
Titel Barnläkare.
Född år 1961
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post anders.w.jonsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Centerpartiet

    • Gruppledare
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2026-09-21
    • Centerpartiet

    • Gruppledare 2011-10-11 –
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-04 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2020-03-04
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ordförande 2012-09-19 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-09-18
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Riksrevisionens styrelse

    • Ledamot 2010-10-19 – 2010-12-31
    • Riksrevisionens parlamentariska råd

    • Ledamot 2011-01-01 – 2014-10-14
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2019-12-17 – 2020-09-03
    • Ledamot 2015-09-17 – 2016-04-04
    • Ledamot 2011-10-19 – 2014-10-07
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2011-10-19 –
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2014-10-07 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot socialutskottet 10-12 och 14-, ordförande 12-14. Suppleant socialförsäkringsutskottet 10-14. Ledamot Riksrevisionens parlamentariska råd 11-14 och Riksrevisionens styrelse 10, krigsdelegationen 11-, Utrikesnämnden 11-14 och 15-16 och riksdagsstyrelsen 14-. Gruppledare 11-.
  • Föräldrar

    Inspektorn Erland Jonsson och specialläraren Elisabet Jonsson, f. Persson.
  • Utbildning

    Läkarexamen, Karolinska Institutet 87. Leg. läkare 90. Specialist barnmedicin 94.
  • Anställningar

    Neurologkliniken Huddinge sjukhus, underläkare 87-88. AT-läkare, Huddinge sjukhus 88-90. ST-läkare, barnkliniken Gävle sjukhus 90-94. Avdelningsläkare, barnkliniken Gävle sjukhus 94-98. Överläkare, barnkliniken Gävle sjukhus 98-02. Verksamhetschef, barnkliniken Gävle sjukhus 02-06. Politiskt sakkunnig, Statsrådsberedningen 06-10.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, insynsrådet, Länsstyrelsen i Gävleborgs län.
  • Bostadsort

    Hedesunda

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Dokument:

med anledning av prop. 2020/21:219 Fortsatt giltighet av covid-19-lagen och lagen om tillfälliga smittskyddsåtgärder på serveringsställen

Motion 2020/21:4110 av Sofia Nilsson m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2020/21:4110 av Sofia Nilsson m.fl. C med anledning av prop. 2020/21:219 Fortsatt giltighet av covid-19-lagen och lagen om tillfälliga smittskyddsåtgärder på serveringsställen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att subdelegerade föreskrifter inte


Utskottsberedning: 2021/22:SoU3
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2020/21:4110 av Sofia Nilsson m.fl. (C) (docx, 76 kB) Motion 2020/21:4110 av Sofia Nilsson m.fl. (C) (pdf, 91 kB)

med anledning av prop. 2020/21:175 Stärkt kompetens i vård och omsorg - reglering av undersköterskeyrket

Motion 2020/21:4028 av Sofia Nilsson m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2020/21:4028 av Sofia Nilsson m.fl. C med anledning av prop. 2020/21:175 Stärkt kompetens i vård och omsorg reglering av undersköterskeyrket Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Statens skolverk bör få rätt att i föreskrifter fastställa innehållet


Utskottsberedning: 2020/21:SoU30
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2020/21:4028 av Sofia Nilsson m.fl. (C) (docx, 73 kB) Motion 2020/21:4028 av Sofia Nilsson m.fl. (C) (pdf, 84 kB)

med anledning av prop. 2020/21:163 Förebyggande av våld i nära relationer

Motion 2020/21:4000 av Sofia Nilsson m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2020/21:4000 av Sofia Nilsson m.fl. C med anledning av prop. 2020/21:163 Förebyggande av våld i nära relationer Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att socialnämnden ska ha i uppgift att verka för att även den som riskerar att utsätta närstående


Utskottsberedning: 2020/21:SoU26
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2020/21:4000 av Sofia Nilsson m.fl. (C) (docx, 77 kB) Motion 2020/21:4000 av Sofia Nilsson m.fl. (C) (pdf, 103 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.