Anders W Jonsson (C)

Anders W Jonsson (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Gävleborgs län, plats 239
Titel Barnläkare.
Född år 1961
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post anders.w.jonsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Centerpartiet

    • Gruppledare
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Centerpartiet

    • Gruppledare 2011-10-11 –
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-04 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2020-03-04
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ordförande 2012-09-19 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-09-18
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Riksrevisionens styrelse

    • Ledamot 2010-10-19 – 2010-12-31
    • Riksrevisionens parlamentariska råd

    • Ledamot 2011-01-01 – 2014-10-14
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2019-12-17 – 2020-09-03
    • Ledamot 2015-09-17 – 2016-04-04
    • Ledamot 2011-10-19 – 2014-10-07
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2011-10-19 –
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2014-10-07 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot socialutskottet 10-12 och 14-, ordförande 12-14. Suppleant socialförsäkringsutskottet 10-14. Ledamot Riksrevisionens parlamentariska råd 11-14 och Riksrevisionens styrelse 10, krigsdelegationen 11-, Utrikesnämnden 11-14 och 15-16 och riksdagsstyrelsen 14-. Gruppledare 11-.
  • Föräldrar

    Inspektorn Erland Jonsson och specialläraren Elisabet Jonsson, f. Persson.
  • Utbildning

    Läkarexamen, Karolinska Institutet 87. Leg. läkare 90. Specialist barnmedicin 94.
  • Anställningar

    Neurologkliniken Huddinge sjukhus, underläkare 87-88. AT-läkare, Huddinge sjukhus 88-90. ST-läkare, barnkliniken Gävle sjukhus 90-94. Avdelningsläkare, barnkliniken Gävle sjukhus 94-98. Överläkare, barnkliniken Gävle sjukhus 98-02. Verksamhetschef, barnkliniken Gävle sjukhus 02-06. Politiskt sakkunnig, Statsrådsberedningen 06-10.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, insynsrådet, Länsstyrelsen i Gävleborgs län.
  • Bostadsort

    Hedesunda

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Dokument:

Nationens ansvar för läkemedelsförsörjningen

Interpellation 2019/20:67 av Anders W Jonsson (C)

Interpellation 2019/20:67 Nationens ansvar för läkemedelsförsörjningen av Anders W Jonsson C till Socialminister Lena Hallengren S Under flera veckors tid har vi nu kunnat läsa i medierna om hur flera regioner efter ett leverantörsbyte stått utan sjukvårdsmateriel och därför har blivit tvungna att ställa in flertalet

Inlämnad: 2019-10-18 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Interpellation 2019/20:67 av Anders W Jonsson (C) (pdf, 106 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Nationens ansvar för läkemedelsförsörjningen

Vård till personer utan tillstånd

Interpellation 2019/20:33 av Lars Beckman (M)

Interpellation 2019/20:33 Vård till personer utan tillstånd av Lars Beckman M till Socialminister Lena Hallengren S Av Sveriges 21 regioner har sex Östergötland, Västernorrland, Gävleborg, Sörmland, Västmanland och Västerbotten valt att ge utökad vård till vuxna asylsökande och personer utan tillstånd att vistas i landet,

Inlämnad: 2019-10-09 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Interpellation 2019/20:33 av Lars Beckman (M) (pdf, 100 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Vård till personer utan tillstånd

Mödra- och barnadödlighet för utlandsfödda

Interpellation 2015/16:662 av Anders W Jonsson (C)

Interpellation 2015/16:662 Mödra- och barnadödlighet för utlandsfödda av Anders W Jonsson C till Statsrådet Gabriel Wikström S En rad studier har visat på ojämlikhet i hälsa mellan svensk- och utlandsfödda och att migration är en riskfaktor för sämre hälsa, särskilt för flyktingar. Till exempel är mödra- och barnadödligheten

Inlämnad: 2016-05-18 Besvarare: Statsrådet Gabriel Wikström (S)

Interpellation 2015/16:662 av Anders W Jonsson (C) (pdf, 85 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Mödra- och barnadödlighet för utlandsfödda

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se