Anders Österberg (S)

Anders Österberg (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 209
Titel Lärare.
Född år 1981
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post anders.osterberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2015-10-01 – 2017-05-28
    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2017-05-29 – 2017-07-27
    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2017-09-25 – 2018-09-24
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2017-07-27 – 2017-09-25
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2021-09-23 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2020-09-23
    • Suppleant 2015-10-01 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2017-09-19 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2019-04-03 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-26 – 2020-09-13
    • Suppleant 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Suppleant 2015-11-17 – 2015-12-16
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2018-10-09 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 15- (statsrådsersättare 151001-170528, 170529-170727 och 170925-180924 samt ersättare 170727-170925). Suppleant utrikesutskottet 15-, sammansatta utrikes-och försvarsutskottet 15 och 16 och försvarsutskottet 19-. Suppleant OSSE-delegationen 18-.
  • Föräldrar

    Busschauffören Bo Österberg och arbetsplatsförmedlaren Gunnel Larsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Bäckängsgymnasiet, Borås. Göteborgs universitet, lärarexamen 06.
  • Anställningar

    Förskollärare, Husby. Internationell ombudsman, Unga Örnar.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Unga Örnars Riksförbund.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Gränskonflikten mellan Etiopien och Eritrea

Skriftlig fråga 2017/18:1173 av Anders Österberg (S)

Fråga 2017/18:1173 Gränskonflikten mellan Etiopien och Eritrea av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S Den 12 maj är det 20 år sedan gränskonflikten mellan Etiopien och Eritrea bröt ut. Konflikten, som krävde mer än 100 000 liv, är fortfarande olöst och påverkar regional utveckling och stabilitet

Inlämnad: 2018-04-11 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1173 av Anders Österberg (S) (pdf, 77 kB)

Utvecklingen i Bangladesh

Skriftlig fråga 2017/18:1114 av Anders Österberg (S)

Fråga 2017/18:1114 Utvecklingen i Bangladesh av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S I Bangladesh arresteras medlemmar i oppositionspartiet BNP och andra politiska aktivister godtyckligt. Human Right Watch har i ett flertal uttalanden uppmärksammat situationen. Hundratals arresteringar har skett

Inlämnad: 2018-03-28 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1114 av Anders Österberg (S) (pdf, 87 kB)

Situationen i Etiopien

Skriftlig fråga 2017/18:1067 av Anders Österberg (S)

Fråga 2017/18:1067 Situationen i Etiopien av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S Etiopien är ett land med snabbt växande ekonomi, och Afrikas näst folkrikaste. Sverige och Etiopien har många historiska anknytningar till varandra, och sedan 1930-talet har Sverige investerat inom såväl den privata som

Inlämnad: 2018-03-21 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1067 av Anders Österberg (S) (pdf, 90 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se