Anders Österberg (S)

Anders Österberg (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel Lärare.
Född år 1981

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2022-09-26

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2015-10-01 – 2017-05-28
    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2017-05-29 – 2017-07-27
    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2017-09-25 – 2018-09-24
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2017-07-27 – 2017-09-25
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2021-09-23 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2020-09-23
    • Suppleant 2015-10-01 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2017-09-19 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2019-04-03 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-26 – 2020-09-13
    • Suppleant 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Suppleant 2015-11-17 – 2015-12-16
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 15- (statsrådsersättare 151001-170528, 170529-170727 och 170925-180924 samt ersättare 170727-170925). Suppleant utrikesutskottet 15-, sammansatta utrikes-och försvarsutskottet 15 och 16 och försvarsutskottet 19-. Suppleant OSSE-delegationen 18-.
  • Föräldrar

    Busschauffören Bo Österberg och arbetsplatsförmedlaren Gunnel Larsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Bäckängsgymnasiet, Borås. Göteborgs universitet, lärarexamen 06.
  • Anställningar

    Förskollärare, Husby. Internationell ombudsman, Unga Örnar.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Unga Örnars Riksförbund.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Sveriges strukturerade politiska dialog med Iran

Interpellation 2016/17:162 av Sofia Damm (KD)

Interpellation 2016/17:162 Sveriges strukturerade politiska dialog med Iran av Sofia Damm KD till Utrikesminister Margot Wallström S När Irans utrikesminister Javad Zarif besökte Stockholm den 1 juni kom Sveriges regering överens med den iranska regimen att inleda en strukturerad politisk dialog. Enligt utrikesminister

Inlämnad: 2016-11-21 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2016/17:162 av Sofia Damm (KD) (pdf, 86 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Sveriges strukturerade politiska dialog med Iran

Elever i förskolan

Motion 2016/17:2867 av Anders Österberg och Yasmine Larsson (båda S)

Motion till riksdagen 2016/17:2867 av Anders Österberg och Yasmine Larsson båda S Elever i förskolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att elever i den svenska förskolan, oavsett huvudman, ska garanteras en undervisning som står fri från religiös eller politisk påverkan


Utskottsberedning: 2016/17:UbU17
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:2867 av Anders Österberg och Yasmine Larsson (båda S) (docx, 57 kB) Motion 2016/17:2867 av Anders Österberg och Yasmine Larsson (båda S) (pdf, 61 kB)

En jämlik skola för alla barn

Motion 2016/17:2802 av Emanuel Öz m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:2802 av Emanuel Öz m.fl. S En jämlik skola för alla barn Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att de satsningar som regeringen numera gör på läxhjälp bör fortsätta för att ge alla barn och unga jämlika förutsättningar, och detta tillkännager


Utskottsberedning: 2016/17:UbU19
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:2802 av Emanuel Öz m.fl. (S) (docx, 49 kB) Motion 2016/17:2802 av Emanuel Öz m.fl. (S) (pdf, 64 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.