Anders Nilsson (S)

Anders Nilsson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel arbetsförmedlare
Född år 1935

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-10-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1982-10-04 – 1998-10-05
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1985-09-30 – 1994-10-02
    • Suppleant 1982-10-04 – 1985-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1982-10-04 – 1985-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1994-10-02
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Infrastrukturinriktningen för framtida transporter

Motion 1997/98:T206 av Anders Nilsson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1997/98:T206 av Anders Nilsson m.fl. s Infrastrukturinriktningen för framtida transporter Vi ska ha ett miljöanpassat och trafiksäkert transportsystem som bidrar till tillväxt och sysselsättning i alla delar av landet. Då krävs det en avvägning för investeringarna som stärker den regionala balansen.


Utskottsberedning: -1997/98:TU10
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Skattereglerna för kraftvärmeproduktion

Motion 1997/98:Sk690 av Urban Ahlin m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1997/98:Sk690 av Urban Ahlin m.fl. s Skattereglerna för kraftvärmeproduktion För utvecklingen av ett ekologiskt hållbart samhälle är omställningen av energisystemet central. Energiöverenskommelsen innebär att den första reaktorn i Barsebäck skall tas ur drift före den 1 juli 2001. Villkoren för


Utskottsberedning: -1997/98:SkU18
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Industriella utvecklingscentra

Motion 1997/98:N218 av Urban Ahlin m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1997/98:N218 av Urban Ahlin m.fl. s Industriella utvecklingscentra Forskning och utveckling liksom utbildning är centrala för framväxten av väl fungerande arbetsmarknader och attraktiva utvecklingsmiljöer. I kunskapssamhället betyder nätverk och utvecklingsmiljöer mycket mer än i det gamla industrisamhället.


Utskottsberedning: -1997/98:NU10
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.