Anders Borg (M)

Anders Borg (M)

Tidigare ersättare

Parti Moderaterna
Född år 1968

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1994-10-03 – 1994-10-07
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2006-10-24
    • Finansdepartementet

    • Finansminister 2006-10-06 – 2014-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Regeringsskrivelse om internationellt skattefusk

Svar på skriftlig fråga 2013/14:737 besvarad av Peter Persson (S)

Dnr Fi2014/2618 Finansdepartementet Finansministern Till riksdagen Svar på fråga 2013/14:737 av Peter Persson S Regeringsskrivelse om internationellt skattefusk Peter Persson har frågat mig om jag avser att lämna en skrivelse till riksdagen om kampen mot det globala skattefusket. Skatteflykt och aggressiv skatteplanering

Svarsdatum: 2014-08-12 Frågeställare: Peter Persson (S)

Svar på skriftlig fråga 2013/14:737 besvarad av Peter Persson (S) (docx, 36 kB)

Interimistiskt återkallande av skatteupplagstillstånd

Svar på skriftlig fråga 2013/14:727 besvarad av Hans Olsson (S)

Dnr Fi2014/2583 Finansdepartementet Finansministern Till riksdagen Svar på fråga 2013/14:727 av Hans Olsson S Interimistiskt återkallande av skatteupplagstillstånd Hans Olsson har frågat mig om jag avser att ta initiativ till att ge möjlighet till återkallande utifrån något av det som uppges vara Skatteverkets förslag

Svarsdatum: 2014-08-12 Frågeställare: Hans Olsson (S)

Svar på skriftlig fråga 2013/14:727 besvarad av Hans Olsson (S) (docx, 36 kB)

Säkerhet för skatteskulder

Svar på skriftlig fråga 2013/14:725 besvarad av Hans Olsson (S)

Dnr Fi2014/2581 Finansdepartementet Finansministern Till riksdagen Svar på fråga 2013/14:725 av Hans Olsson S Säkerhet för skatteskulder Hans Olsson har frågat mig om jag avser att ta initiativ till att införa en minsta säkerhet för skattekrav för att minska fusket kring alkohol- och tobaksskatterna. Nya bestämmelser

Svarsdatum: 2014-08-12 Frågeställare: Hans Olsson (S)

Svar på skriftlig fråga 2013/14:725 besvarad av Hans Olsson (S) (docx, 34 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se