Anders Borg (M)

Anders Borg (M)

Tidigare ersättare

Parti Moderaterna
Född år 1968

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1994-10-03 – 1994-10-07
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2006-10-24
    • Finansdepartementet

    • Finansminister 2006-10-06 – 2014-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Omförhandling av skatteavtalet med Danmark

Interpellation 2013/14:523 av Leif Jakobsson (S)

Interpellation 2013/14:523 Omförhandling av skatteavtalet med Danmark av Leif Jakobsson S till Finansminister Anders Borg M Riksrevisionen presenterade den 18 november 2010 en rapport med allvarlig kritik mot regeringens sätt att sköta skatteavtalen. Riksrevisionen hänvisar också till en interpellationsdebatt om nedanstående

Inlämnad: 2014-05-28 Besvarare: Anders Borg (M)

Interpellation 2013/14:523 av Leif Jakobsson (S) (pdf, 78 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Omförhandling av skatteavtalet med Danmark

Pensionärsskatten

Interpellation 2013/14:518 av Hillevi Larsson (S)

Interpellation 2013/14:518 Pensionärsskatten av Hillevi Larsson S till Finansminister Anders Borg M Pension är uppskjuten lön, men trots det beskattas pension högre än lön. Sedan regeringen införde pensionärsskatten har en pensionär i genomsnitt betalat 100 000 kronor mer än en löntagare. Detta är inte rättvist, särskilt

Inlämnad: 2014-05-28 Besvarare: Anders Borg (M)

Interpellation 2013/14:518 av Hillevi Larsson (S) (pdf, 65 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Pensionärsskatten

Ekonomisk utsatthet och ökad ojämlikhet

Interpellation 2013/14:506 av Eva-Lena Jansson (S)

Interpellation 2013/14:506 Ekonomisk utsatthet och ökad ojämlikhet av Eva-Lena Jansson S till Finansminister Anders Borg M I en rapport från Akademikerförbundet SSR kan man läsa hur det skett en dramatisk förändring av de svenska trygghetssystemen. I dag kan ingen få ut mer än 10 472 kronor i månaden efter skatt från

Inlämnad: 2014-05-28 Besvarare: Anders Borg (M)

Interpellation 2013/14:506 av Eva-Lena Jansson (S) (pdf, 78 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Ekonomisk utsatthet och ökad ojämlikhet

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se