Anders Andersson (KD)

Anders Andersson (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Kalmar län
Titel Ombudsman/Studieinformatör
Född år 1955

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2009-11-01 – 2014-09-29
    • Ordinarie 1998-10-05 – 1998-10-05
    • Kristdemokraterna

    • Vice gruppledare 2012-02-21 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2009-11-04 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2010-12-20 – 2014-09-29
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Ledamot 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Ledamot 2010-10-19 – 2011-09-15

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2010/11:SoU16 27 april 2011 Folkhälsofrågor
Debatt om förslag 2010/11:SoU10 27 april 2011 Socialtjänstfrågor

Allmän och obligatorisk arbetslöshetsförsäkring

Motion 2011/12:A346 av Anders Andersson (KD)

Motion till riksdagen 2011/12:A346 av Anders Andersson KD Allmän och obligatorisk arbetslöshetsförsäkring KD788 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att göra arbetslöshetsförsäkringen allmän och obligatorisk. Riksdagen tillkännager för regeringen


Utskottsberedning: 2011/12:AU8
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2011/12:A346 av Anders Andersson (KD) (doc, 53 kB) Motion 2011/12:A346 av Anders Andersson (KD) (pdf, 154 kB)

Omröstningar i riksdagen via internet

Motion 2011/12:K286 av Anders Andersson (KD)

Motion till riksdagen 2011/12:K286 av Anders Andersson KD Omröstningar i riksdagen via internet KD736 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för riksdagsstyrelsen som sin mening vad som anförs i motionen om behovet av en analys och utredning av hur modern teknik kan användas vid omröstningar i riksdagen.


Utskottsberedning: 2012/13:KU17
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:K286 av Anders Andersson (KD) (doc, 47 kB) Motion 2011/12:K286 av Anders Andersson (KD) (pdf, 118 kB)

Åtgärder för att minska förekomsten av astma och allergier

Motion 2011/12:So294 av Anders Andersson (KD)

Motion till riksdagen 2011/12:So294 av Anders Andersson KD Åtgärder för att minska förekomsten av astma och allergier KD639 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om behovet av en samlad plan för att minska förekomsten av astma och allergier. Riksdagen


Utskottsberedning: 2011/12:SoU12 2011/12:UbU13
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2011/12:So294 av Anders Andersson (KD) (doc, 49 kB) Motion 2011/12:So294 av Anders Andersson (KD) (pdf, 145 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se