Anders Andersson (KD)

Anders Andersson (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Kalmar län
Titel Ombudsman/Studieinformatör
Född år 1955

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2009-11-01 – 2014-09-29
    • Ordinarie 1998-10-05 – 1998-10-05
    • Kristdemokraterna

    • Vice gruppledare 2012-02-21 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2009-11-04 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2010-12-20 – 2014-09-29
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Ledamot 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Ledamot 2010-10-19 – 2011-09-15

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2010/11:SoU16 27 april 2011 Folkhälsofrågor
Debatt om förslag 2010/11:SoU10 27 april 2011 Socialtjänstfrågor

Servicegaranti och kompensation vid försenad utbetalning från Försäkringskassan

Motion 2010/11:Sf335 av Anders Andersson och Yvonne Andersson (KD)

Motion till riksdagen 2010/11:Sf335 av Anders Andersson och Yvonne Andersson KD Servicegaranti och kompensation vid försenad utbetalning från Försäkringskassan kd796 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att myndigheter ska utfärda tydliga servicegarantier


Utskottsberedning: 2010/11:SfU1
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2010/11:Sf335 av Anders Andersson och Yvonne Andersson (KD) (doc, 50 kB) Motion 2010/11:Sf335 av Anders Andersson och Yvonne Andersson (KD) (pdf, 148 kB)

Prioritera satsningar på alkohol, narkotika och tobak

Motion 2010/11:Ub374 av Roland Utbult och Anders Andersson (KD)

Motion till riksdagen 2010/11:Ub374 av Roland Utbult och Anders Andersson KD Prioritera satsningar på alkohol, narkotika och tobak kd695 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om behovet av ANT-kunskap i den svenska skolan. Motivering Svenska skolelevers


Utskottsberedning: 2010/11:UbU7
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:Ub374 av Roland Utbult och Anders Andersson (KD) (doc, 49 kB) Motion 2010/11:Ub374 av Roland Utbult och Anders Andersson (KD) (pdf, 132 kB)

Förbättrad föräldraförsäkring

Motion 2010/11:Sf345 av Anders Andersson och Anders Sellström (KD)

Motion till riksdagen 2010/11:Sf345 av Anders Andersson och Anders Sellström KD Förbättrad föräldraförsäkring Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att utreda frågan om en höjning av golvet i föräldraförsäkringen. Riksdagen


Utskottsberedning: 2010/11:SfU1
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2010/11:Sf345 av Anders Andersson och Anders Sellström (KD) (doc, 51 kB) Motion 2010/11:Sf345 av Anders Andersson och Anders Sellström (KD) (pdf, 152 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se