Anders Andersson (KD)

Anders Andersson (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Kalmar län
Titel Ombudsman/Studieinformatör
Född år 1955

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2009-11-01 – 2014-09-29
    • Ordinarie 1998-10-05 – 1998-10-05
    • Kristdemokraterna

    • Vice gruppledare 2012-02-21 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2009-11-04 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2010-12-20 – 2014-09-29
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Ledamot 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Ledamot 2010-10-19 – 2011-09-15

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.