Anders Ådahl (C)

Anders Ådahl (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Västra Götalands läns västra, plats 338
Född år 1972
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post anders.adahl[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-09-26 – 2026-09-21
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Interpellationsdebatt: Hållbar pendling mellan Göteborg och Borås
Interpellationsdebatt 2022/23:132 av Anders Ådahl (C) 24 januari 2023 Hållbar pendling mellan Göteborg och Borås
Stillbild från Interpellationsdebatt: En långsiktigt hållbar infrastruktur
Interpellationsdebatt 2022/23:124 av Carina Ödebrink (S) 24 januari 2023 En långsiktigt hållbar infrastruktur
Stillbild från Interpellationsdebatt: Nya stambanor Lund-Hässleholm
Interpellationsdebatt 2022/23:136 av Daniel Helldén (MP) 24 januari 2023 Nya stambanor Lund-Hässleholm

Dokument:

med anledning av skr. 2022/23:44 Riksrevisionens rapport om skolpengen – effektivitet och konsekvenser

Motion 2022/23:2318 av Muharrem Demirok m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2022/23:2318 av Muharrem Demirok m.fl. C med anledning av skr. 2022/23:44 Riksrevisionens rapport om skolpengen effektivitet och konsekvenser Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om vikten av att säkerställa en långsiktigt hållbar resursfördelningsmodell

Inlämnad: 2023-01-30 Förslag: 4
Utskottsberedning: 2022/23:UbU12

Motion 2022/23:2318 av Muharrem Demirok m.fl. (C) (docx, 74 kB) Motion 2022/23:2318 av Muharrem Demirok m.fl. (C) (pdf, 78 kB)

Nya stambanor Lund-Hässleholm

Interpellation 2022/23:136 av Daniel Helldén (MP)

Interpellation 2022/23:136 Nya stambanor LundHässleholm av Daniel Helldén MP till Statsrådet Andreas Carlson KD I ett pressmeddelande dagen före julafton deklarerade regeringen att satsningarna på nya stambanor stoppas. Specifikt för sträckan LundHässleholm sades följande: Nuvarande planeringsarbete för sträckan Hässleholm-Lund

Inlämnad: 2022-12-30 Svarsdatum: 2023-01-24 Besvarare: Statsrådet Andreas Carlson (KD)

Interpellation 2022/23:136 av Daniel Helldén (MP) (pdf, 88 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Nya stambanor Lund-Hässleholm

Hållbar pendling mellan Göteborg och Borås

Interpellation 2022/23:132 av Anders Ådahl (C)

Interpellation 2022/23:132 Hållbar pendling mellan Göteborg och Borås av Anders Ådahl C till Statsrådet Andreas Carlson KD Tidöpartiernas besked i infrastrukturfrågorna under hösten har slagit ned som en bomb och skapat stor oro i stora delar av Sverige. Sedan den borgerliga regeringen initierade den så kallade Sverigeförhandlingen

Inlämnad: 2022-12-22 Svarsdatum: 2023-01-24 Besvarare: Statsrådet Andreas Carlson (KD)

Interpellation 2022/23:132 av Anders Ådahl (C) (pdf, 117 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Hållbar pendling mellan Göteborg och Borås

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.