Ana Maria Narti (FP)

Ana Maria Narti (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Stockholms kommun
Titel författare/journalist
Född år 1936

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1999-10-01 – 2006-10-02
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1999-10-01 – 2002-09-30
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2001-09-25 – 2002-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1999-10-01 – 2002-09-30
    • Lagutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Ledamot 1999-10-01 – 2002-09-30
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Ledamot 2002-12-19 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

avvisningsärenden

Skriftlig fråga 2003/04:1378 av Narti, Ana Maria (fp)

den 28 juni Fråga 2003/04:1378 av Ana Maria Narti fp till statsrådet Barbro Holmberg om avvisningsärenden Vid våra besök ute i landet träffar vi allt oftare upprörda svenskar och invandrare som förgäves kämpar för att få avvisningsärenden ändrade. Då gäller det mycket högt kvalificerad arbetskraft som trots en givande

Inlämnad: 2004-06-28 Besvarare: Barbro Holmberg (S)

kompletterande utbildningar för utländska akademiker

Interpellation 2003/04:546 av Narti, Ana Maria (fp)

den 21 maj Interpellation 2003/04:546 av Ana Maria Narti fp till statsrådet Mona Sahlin om kompletterande utbildningar för utländska akademiker Att utländska akademiker mycket svårt kan närma sig sitt yrke i Sverige är ett känt faktum sedan slutet av 80-talet. Då kom den första larmsignalen från SACO, rapporten Hjärnkraft

Inlämnad: 2004-05-21 Besvarare: Thomas Östros (S)

med anledning av prop. 2003/04:140 Kunskap och kvalitet - elva steg för utvecklingen av gymnasieskolan

Motion 2003/04:Ub12 av Ulf Nilsson m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 2003/04:Ub12 av Ulf Nilsson m.fl. fp med anledning av prop. 2003/04:140 Kunskap och kvalitet elva steg för utvecklingen av gymnasieskolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att avskaffa det kursutformade gymnasiet och ersätta


Utskottsberedning: 2003/04:UbU13
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): 10 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.