Ana Maria Narti (FP)

Ana Maria Narti (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Stockholms kommun
Titel författare/journalist
Född år 1936

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1999-10-01 – 2006-10-02
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1999-10-01 – 2002-09-30
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2001-09-25 – 2002-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1999-10-01 – 2002-09-30
    • Lagutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Ledamot 1999-10-01 – 2002-09-30
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Ledamot 2002-12-19 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2002/03:133 Lag om finansiell rådgivning till konsumenter

Motion 2002/03:L20 av Jan Ertsborn m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 2002/03:L20 av Jan Ertsborn m.fl. fp med anledning av prop. 2002/03:133 Lag om finansiell rådgivning till konsumenter 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om harmonisering på EU-nivå av lagstiftningen om finansiell rådgivning till


Utskottsberedning: 2003/04:LU3
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

integrationspolitiska maktutredningen

Interpellation 2002/03:359 av Narti, Ana Maria (fp)

den 9 maj Interpellation 2002/03:359 av Ana Maria Narti fp till statsrådet Mona Sahlin om integrationspolitiska maktutredningen En infekterad konflikt har uppstått kring den integrationspolitiska maktutredningen. Den ansvarige forskaren Anders Westholm ställer sig helt avvisande till den kritik som två etablerade forskare

Inlämnad: 2003-05-09 Besvarare: Mona Sahlin (S)

Svenska Akademiens ordbok

Interpellation 2002/03:358 av Narti, Ana Maria (fp)

den 9 maj Interpellation 2002/03:358 av Ana Maria Narti fp till näringsminister Leif Pagrotsky om Svenska Akademiens ordbok Ett av Sveriges viktigaste kulturprojekt hotas att avbrytas efter över hundra år av skapande historia. Det gäller Svenska Akademiens ordbok vars utgivning helt finansieras med intäkter från Post-

Inlämnad: 2003-05-09 Besvarare: Leif Pagrotsky (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Svenska Akademiens ordbok

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.