Ana Maria Narti (FP)

Ana Maria Narti (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Stockholms kommun
Titel författare/journalist
Född år 1936

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1999-10-01 – 2006-10-02
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1999-10-01 – 2002-09-30
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2001-09-25 – 2002-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1999-10-01 – 2002-09-30
    • Lagutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Ledamot 1999-10-01 – 2002-09-30
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Ledamot 2002-12-19 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Konfessionella friskolor

Interpellation 2005/06:384 av Narti, Ana Maria (fp)

den 3 maj Interpellation 2005/06:384 av Ana Maria Narti fp till statsrådet Ibrahim Baylan s Konfessionella friskolor Debatten om de fristående konfessionella skolorna har under den senaste tiden blivit alltmer upphetsad. Tunga debattörer går ut och beklagar det faktum att Sverige har skrivit under de internationella

Inlämnad: 2006-05-03 Besvarare: Ibrahim Baylan (S)

med anledning av prop. 2005/06:105 Trygga konsumenter som handlar hållbart – Konsumentpolitikens mål och inriktning

Motion 2005/06:L22 av Martin Andreasson m.fl. (fp)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag till mål för konsumentpolitiken. Riksdagen beslutar om ny målstruktur för konsumentpolitiken i enlighet med vad som anges i motionen. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om nya indikatorer för konsumentpolitiken. Riksdagen


Utskottsberedning: 2005/06:LU33
Riksdagsbeslut (14 yrkanden): 14 avslag

Motion 2005/06:L22 av Martin Andreasson m.fl. (fp) (doc, 97 kB) Motion 2005/06:L22 av Martin Andreasson m.fl. (fp) (pdf, 262 kB)

Den internationella kampen mot förtrycket i Iran

Interpellation 2005/06:341 av Narti, Ana Maria (fp)

den 7 april Interpellation 2005/06:341 av Ana Maria Narti fp till utrikesminister Carin Jämtin s Den internationella kampen mot förtrycket i Iran Alltfler alarmerande politiska ställningstaganden har kommit de senaste månaderna från Iran. Det är tydligt att valet av Mahmood Ahmadinejad som president inte kan betraktas

Inlämnad: 2006-04-07 Besvarare: Jan Eliasson (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.