Ana Maria Narti (FP)

Ana Maria Narti (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Stockholms kommun
Titel författare/journalist
Född år 1936

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1999-10-01 – 2006-10-02
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1999-10-01 – 2002-09-30
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2001-09-25 – 2002-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1999-10-01 – 2002-09-30
    • Lagutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Ledamot 1999-10-01 – 2002-09-30
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Ledamot 2002-12-19 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Kris för det svenska civila samhället

Interpellation 2005/06:401 av Narti, Ana Maria (fp)

den 11 maj Interpellation 2005/06:401 av Ana Maria Narti fp till statsrådet Jens Orback s Kris för det svenska civila samhället Under de senaste åren har alltfler larmsignaler kommit från undersökningar och debatter kring svenska NGO:er. Avslöjanden om fusk med antalet medlemmar i ungdomsorganisationer samt invandrarorganisationer

Inlämnad: 2006-05-11 Besvarare: Jens Orback (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Kris för det svenska civila samhället

Kompletterande utbildning för utländska akademiker

Interpellation 2005/06:386 av Narti, Ana Maria (fp)

den 3 maj Interpellation 2005/06:386 av Ana Maria Narti fp till utbildnings- och kulturminister Leif Pagrotsky s Kompletterande utbildning för utländska akademiker Den ständigt pågående skandalen med utländska akademiker som kör taxi eller säljer tunnelbanebiljetter är välkänd. Vi har talat om denna skam för Sverige

Inlämnad: 2006-05-03 Besvarare: Leif Pagrotsky (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Kompletterande utbildning för utländska akademiker

Utnyttjande av stöd från EU:s sociala fonder

Interpellation 2005/06:385 av Narti, Ana Maria (fp)

den 3 maj Interpellation 2005/06:385 av Ana Maria Narti fp till statsrådet Hans Karlsson s Utnyttjande av stöd från EU:s sociala fonder Syftet med EU:s sociala fonder ESF-medel är empowerment makt till de maktlösa. Medlen ska öppna nya möjligheter för grupper som annars har svårt att förbättra sin situation. Bland

Inlämnad: 2006-05-03 Besvarare: Hans Karlsson (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Utnyttjande av stöd från EU:s sociala fonder

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.