Ana Maria Narti (FP)

Ana Maria Narti (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Stockholms kommun
Titel författare/journalist
Född år 1936

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1999-10-01 – 2006-10-02
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1999-10-01 – 2002-09-30
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2001-09-25 – 2002-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1999-10-01 – 2002-09-30
    • Lagutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Ledamot 1999-10-01 – 2002-09-30
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Ledamot 2002-12-19 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

avvisningsärenden

Skriftlig fråga 2003/04:1378 av Narti, Ana Maria (fp)

den 28 juni Fråga 2003/04:1378 av Ana Maria Narti fp till statsrådet Barbro Holmberg om avvisningsärenden Vid våra besök ute i landet träffar vi allt oftare upprörda svenskar och invandrare som förgäves kämpar för att få avvisningsärenden ändrade. Då gäller det mycket högt kvalificerad arbetskraft som trots en givande

Inlämnad: 2004-06-28 Besvarare: Barbro Holmberg (S)

oberoende granskning av Folksam

Skriftlig fråga 2003/04:172 av Narti, Ana Maria (fp)

den 31 oktober Fråga 2003/04:172 av Ana Maria Narti fp till statsrådet Gunnar Lund om oberoende granskning av Folksam Flera försäkringsbolag som tillhandahåller pensionssparande har som bekant inte tillräckligt levt upp till rollen som förvaltare av spararnas pensionsmedel under de senaste årens stora börsnedgång.

Inlämnad: 2003-10-31 Besvarare: Gunnar Lund (S)

invandrares arbetsgrupper

Skriftlig fråga 2002/03:257 av Narti, Ana Maria (fp)

den 6 december Fråga 2002/03:257 av Ana Maria Narti fp till statsrådet Hans Karlsson om invandrares arbetsgrupper Syftet med EU:s sociala fonder ESF-medel är Empowerment det vill säga makt till de maktlösa. Medlen ska ge nya möjligheter för grupper som annars har svårt att förbättra sin situation. Under 19951999

Inlämnad: 2002-12-06 Besvarare: Hans Karlsson (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.