Ana Maria Narti (FP)

Ana Maria Narti (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Stockholms kommun
Titel författare/journalist
Född år 1936

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1999-10-01 – 2006-10-02
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1999-10-01 – 2002-09-30
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2001-09-25 – 2002-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1999-10-01 – 2002-09-30
    • Lagutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Ledamot 1999-10-01 – 2002-09-30
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Ledamot 2002-12-19 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

nya anställningar

Interpellation 2004/05:684 av Maria Narti, Ana (fp)

den 24 maj Interpellation 2004/05:684 av Ana Maria Narti fp till näringsminister Thomas Östros om nya anställningar För 40 år sedan fanns det i Sverige två gånger så många företag som i dag. Talet är i sig en allvarlig larmsignal. Landet behöver nya arbetsplatser. Det enklaste sättet att få i gång en process av förnyelse

Inlämnad: 2005-05-24 Besvarare: Thomas Östros (S)

kunskap om EU:s utveckling

Interpellation 2004/05:659 av Maria Narti, Ana (fp)

den 23 maj Interpellation 2004/05:659 av Ana Maria Narti fp till statsminister Göran Persson om kunskap om EU:s utveckling Våren 2005 är en dramatisk tid för Sveriges relationer med resten av Europeiska unionen. Folkomröstningarna om den nya konstitutionen pågår i andra länder och den svenska nej-rörelsen passar på

Inlämnad: 2005-05-23 Besvarare: Bosse Ringholm (S)

effektiva Amsutbildningar

Interpellation 2004/05:636 av Maria Narti, Ana (fp)

den 23 maj Interpellation 2004/05:636 av Ana Maria Narti fp till statsrådet Hans Karlsson om effektiva Amsutbildningar Ams köper kontinuerligt ett stort antal utbildningar. En blick på denna myndighets lista av utbildningsleverantörer visar på både en stor spridning över landet och ett omfattande kontaktnät med utbildningsanordnare.

Inlämnad: 2005-05-23 Besvarare: Hans Karlsson (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se