Amineh Kakabaveh (-)

Amineh Kakabaveh (-)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Valkrets Stockholms län, plats 54
Titel Socionom/Fil.Mag.
Född år 1970
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865546
E-post amineh.kakabaveh[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2008-06-18 – 2022-09-26
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2008-02-16 – 2008-06-17
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2008-02-19 – 2008-06-17
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2008-02-19 – 2008-06-17
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2008-09-25 – 2010-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2008-09-25 – 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-10-02

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 08- (ersättare 080216-080617). Suppleant konstitutionsutskottet 08, civilutskottet 08 och 10-14, kulturutskottet 08-10, utbildningsutskottet 08-10 och EU-nämnden 14-18.
  • Utbildning

    Fil.mag., Socialhögskolan vid Stockholms universitet.
  • Anställningar

    Behandlare på behandlingshem för ungdomar 99-. Skolkurator och utredare, Skärholmen, Botkyrka kommun 01-. Projektledare för att kartlägga ungdomars utsatthet för hedersproblematiken, Botkyrka kommun 05-07. Områdessekreterare, Botkyrka kommun 07-.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot, Skärholmens stadsdelsnämnd 02-06. Ledamot, Skärgårdsstiftelsen. Nämndeman, Svea hovrätt.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Grundare och ordförande, VHEK/Varken Hora Eller Kuvad/NPNS, Ni Putes Ni Soumises. Kvinnors röst på kurdiska i Radio Sydväst 99-. Frivilligt arbete mot hedersvåld och rasism. Årets svensk 17.
  • Litteratur

    Forskningsrapport, FoU - Södertörn, kurdiska föräldrars uppfattningar om könsroller, jämställdhet och migration (07). Respektguiden - varken hora eller kuvad (red. 07). Kurdish Women in Sweden - A feminist analysis of barriers to integration and strategies to overcome them. Social inclusion for young people - breaking down the barriers (07). Amineh, inte större än en Kalasjinikov - från peshmerga till riksdagsledamot (16). Varken hora eller kuvad - kartläggning av 1100 barn och unga samt ett 50-tal föräldrar utsatta för diskriminering och förtryck i hederns namn i Stockholms utsatta områden (16, tillsammans med andra). Varken hora eller kuvad - en kartläggning av attityder till samt förekomsten av diskriminering och förtryck i hederns namn bland 1200 barn och 50 föräldrar i Göteborgs utsatta områden (16, under arbete, tillsammans med andra).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Erdoğanregimens kvinnoförtryck i Turkiet

Skriftlig fråga 2019/20:1806 av Amineh Kakabaveh (-)

Fråga 2019/20:1806 Erdoğanregimens kvinnoförtryck i Turkiet av Amineh Kakabaveh till Utrikesminister Ann Linde S I Turkiet likställs kritik av president Erdoğan och hans regim med terrorism. Arresteringar och fängslanden sker oavbrutet och har blivit ordningen för dagen och ett medel med vilket man försöker skrämma och

Inlämnad: 2020-07-13 Svarsdatum: 2020-07-28 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1806 av Amineh Kakabaveh (-) (pdf, 96 kB)

Dödsdomar i Iran

Skriftlig fråga 2019/20:1805 av Amineh Kakabaveh (-)

Fråga 2019/20:1805 Dödsdomar i Iran av Amineh Kakabaveh till Utrikesminister Ann Linde S I november 2019 protesterade tusentals iranier mot den förtryckande regimen i landet. Nu ska tre unga män avrättas. Protesterna i november 2019 var en följd av den förödande ekonomiska situation som skapats av landet korrupta ledning.

Inlämnad: 2020-07-13 Svarsdatum: 2020-07-28 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1805 av Amineh Kakabaveh (-) (pdf, 90 kB)

Fängslade minderårigas och politiska fångars situation i Chile

Skriftlig fråga 2019/20:1721 av Amineh Kakabaveh (-)

Fråga 2019/20:1721 Fängslade minderårigas och politiska fångars situation i Chile av Amineh Kakabaveh till Utrikesminister Ann Linde S Sedan den 18 oktober har det chilenska folket protesterat mot rådande ojämlikhet och orättvisor som drabbat majoriteten av befolkningen. Regeringens svar har varit omfattande polisiära

Inlämnad: 2020-07-02 Svarsdatum: 2020-07-17 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1721 av Amineh Kakabaveh (-) (pdf, 94 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se