Ameer Sachet (S)

Ameer Sachet (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Örebro län
Titel Arbetsförmedlare
Född år 1963

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2010-04-28 – 2006-02-20
    • Statsrådsersättare 2006-02-21 – 2006-10-02
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2002-11-19 – 2002-12-19
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-03-16 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-11-20 – 2002-12-19
    • Suppleant 2002-11-20 – 2002-12-19
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2008-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-11-20 – 2002-12-19
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2005-07-18 – 2006-02-20
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2006-03-16 – 2006-10-02
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2008-09-25 – 2010-10-04
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Deputerad 2006-02-09 – 2006-02-20
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2009-11-12 – 2009-12-09
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2005-07-18 – 2006-02-20

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Hyresrätter och hyresrättsettor

Skriftlig fråga 2007/08:1469 av Sachet, Ameer (s)

den 10 juli Fråga 2007/08:1469 Hyresrätter och hyresrättsettor av Ameer Sachet s till statsrådet Mats Odell kd Unga människor behöver en första bostad men nu hotas både hyresrätten och hyresrättsettorna att försvinna i rikets största kommun. Bara 4 837 kommunala hyreslägenheter uppges bli kvar i Stockholms innerstad

Inlämnad: 2008-07-10 Besvarare: Mats Odell (KD)

Europeisk kritik mot bristfällig rasismbestraffning

Skriftlig fråga 2007/08:1467 av Sachet, Ameer (s)

den 10 juli Fråga 2007/08:1467 Europeisk kritik mot bristfällig rasismbestraffning av Ameer Sachet s till integrations- och jämställdhetsminister Nyamko Sabuni fp Enligt Europeiska unionens byrå för grundläggande rättigheter, FRA, är EU-länder dåliga på att motarbeta rasism och diskriminering. Sverige, Finland,

Inlämnad: 2008-07-10 Besvarare: Nyamko Sabuni (FP)

Gulfstaterna, demokrati och kvinnofrihet

Skriftlig fråga 2007/08:1456 av Sachet, Ameer (s)

den 4 juli Fråga 2007/08:1456 Gulfstaterna, demokrati och kvinnofrihet av Ameer Sachet s till statsrådet Mats Odell kd Den svenska regeringen vill, enligt tidningsuppgifter, knyta starkare band med Förenade Arabemiraten UAEI höst kommer en delegation med ministrar och investerare från Abu Dhabi att besöka Sverige

Inlämnad: 2008-07-04 Besvarare: Carl Bildt (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se